PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Polacy są niezadowoleni z pensji, ale boją się odejść z pracy

 • jk
 • 16 sie 2022 13:45

Z badania firmy doradczej Kincentric wynika, że mamy do czynienia z sygnałami odwrócenia trendu na rynku pracy. W porównaniu do ubiegłego roku Polacy rzadziej chcą odchodzić z pracy, a poziom lojalności względem swoich pracodawców wzrósł do poziomu obserwowanego ostatnio w trakcie pandemii COVID-19 w 2020 r. Tymczasem w Europie lojalność pracowników wciąż spada.

Polacy są niezadowoleni z pensji, ale boją się odejść z pracy
Z badania firmy doradczej Kincentric wynika, że w porównaniu do ubiegłego roku Polacy rzadziej chcą odchodzić z pracy (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Niska satysfakcja z wynagrodzenia nadal jest faktem: tylko 27 proc. Polaków jest zadowolonych ze swoich zarobków - wynika z badania firmy doradczej Kincentric.
 • Mimo to, jesteśmy ostrożni podejmując decyzję o zmianie pracy i odczuwamy mniejszą stabilność zatrudnienia, co także wyróżnia nas na tle Europy Zachodniej.
 • W Polsce poziom lojalności względem pracodawców wzrósł z 52 proc. do 58 proc., a zaangażowanie wzrosło na koniec pierwszego kwartału 2022 r. o 3 punkty procentowe, do poziomu 54 proc.

Konsekwencją wielu zdarzeń, które dotykają nas przez ostatnie lata i odczuwanego braku satysfakcji i samorealizacji w pracy oraz często zmiany priorytetów życiowych jest obserwowane na całym świecie zjawisko tzw. Great Resignation (Wielka Rezygnacja), czyli masowego odchodzenia od dotychczasowej pracy. Zjawisku sprzyja rynek pracownika i niski poziom bezrobocia.

Czytaj też: Fala odejść na horyzoncie. Blisko połowa pracowników ma dość

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

O zmianie pracy najczęściej myślą pracownicy „przyparci do muru” - ci z nich, którzy chcą zarabiać więcej lub którzy nie widzą możliwości rozwoju czy pogodzenia swojego stylu życia z wymaganiami firmy. Zamiast rozmowy z pracodawcą decydują się na zmianę pracy.

Zjawisko to obserwowaliśmy również w Polsce. Ostatnie miesiące jednak z perspektywy polskiego rynku pracy przynoszą inne sygnały. Po pandemii trudna sytuacja geopolityczna, wojna tocząca się za granicami kraju, jedna z najwyższych w UE inflacja czy widmo kryzysu energetycznego i gospodarczego potęgują poczucie braku stabilności. Dotyczy ono zarówno zarządów firm, które nie są w stanie przewidzieć losów prowadzonego przez siebie biznesu, kierunków rozwoju firmy, jak i pracowników, którzy to wyczuwają.

Lojalność i zaangażowanie w górę

Z badania firmy doradczej Kincentric wynika, że w porównaniu do ubiegłego roku Polacy rzadziej chcą odchodzić z pracy. Poziom lojalności względem pracodawców wzrósł z 52 proc. do 58 proc. – czyli do poziomu obserwowanego ostatnio w trakcie pandemii COVID-19 w 2020 r. Tymczasem w Europie lojalność pracowników wciąż spada (z 55 proc. do 51 proc.).

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (5)

Do artykułu: Polacy są niezadowoleni z pensji, ale boją się odejść z pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Jumper 2022-08-18 08:56:43

  Może niedługo uda mi się przeskoczyć z 2,7 k na 6,7 k trzymajcie kciuki 🥰 Tylko myślę jak to dobrze zrobić i w razie czego nie zatopić dobrej tratwy z 2,7k... bo tam znowu fajna robota 1 zmianowa luzik i szlo ciś jeszcze dorobić ....😏 Wieczny stres bo na szali przy transferze też jest bezrobocie... My malutcy nie mamy prawników przy transferze jak wielcy sportowcy i w razie czego zostajeny w koziej de...

 • pełowiec 2022-08-16 21:26:10

  Pieniędzy nie ma i nie będzie

 • Dmitrij 2022-08-16 21:03:25

  Polacy mają to do siebie, że pogadaja I dalej zapieprzaja nie to co my . My za darmo na 4 brygady nie chcemy robić, a jak już to nocleg za Free obiady , a Polaki I tak są tańsze obiadu nie jedzą spia u siebie hehe

 • PiS PO jedno zło 2022-08-16 15:37:52

  Trudno żeby byli zadowoleni z pensji która starczy tylko żeby zapłacić za najem bądź kredyt i ewentualnie rachunki.

  • Rabarbar 2022-08-17 17:06:06

   Wszyscy przy wyborach powinni pójść drogą jak przy wyborze piosenki na euro, kokoko euro spoko xd , a c...j wybierzmy dla jajec kogokolwiek innego.

REKLAMA
 • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA