PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Polacy przestają emigrować za pracą

Jak wynika z raportu Narodowego Banku Polskiego "Polacy pracujący za granicą w 2018 r." niskie bezrobocie mocno ograniczyło wyjazdy nowych emigrantów z Polski. Opublikowany raport to wyniki badań ankietowych emigrantów z Polski w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii i Norwegii.

 • Karolina Markowska
  KM
 • 25 lip 2019 20:25
Polacy przestają emigrować za pracą
Raport to wyniki badań ankietowych emigrantów z Polski w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii i Norwegii (fot. archiwum)
REKLAMA
 • Poprawiająca się sytuacja na polskim rynku pracy powoduje, że emigranci rzadziej niż dwa lata wcześniej deklarowali chęć pozostania za granicą na stałe, natomiast częściej decydowali się na pobyt powyżej 3 lat, ale z perspektywą powrotu.
 • Wciąż najważniejszą motywacją wyjazdów i pozostawania na emigracji są wynagrodzenia.
 • Wśród ankietowanych pojawili się tacy, którzy deklarują chęć powrotu niezależnie od poziomu wynagrodzeń.

Emigranci wyraźnie rzadziej niż dwa lata wcześniej (w poprzednim badaniu z 2016 roku) deklarowali chęć pozostania za granicą na stałe, natomiast częściej wybierali pobyt powyżej 3 lat, ale z perspektywą powrotu. W Wielkiej Brytanii trend ten był prawdopodobnie wzmocniony niepewnością związaną z brexitem, natomiast w Niemczech i Holandii ze względu na relatywnie większą łatwość powrotu oraz szybką poprawę na rynku pracy w Polsce pojawiła się znacząca grupa osób planujących powrót w ciągu 1-3 lat. W porównaniu z innymi krajami większość emigrantów w Norwegii jest relatywnie krótkoterminowa i deklaruje powrót w ciągu 3 lat - czytamy.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Wyniki badania pokazują, że niskie bezrobocie w Polsce przyczyniło się do zmniejszenia liczby nowych emigrantów. 

- Wciąż najważniejszą motywacją wyjazdów i pozostawania na emigracji są wynagrodzenia netto, których mediany (środkowe wynagrodzenia) za granicą są nominalnie około dwukrotnie wyższe niż w Polsce, a dominanty (najczęstsze wynagrodzenia) są 2,0-3,6 razy wyższe niż w Polsce - czytamy w publikacji NBP.

15 proc. deklaruje chęć powrotu

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Polacy przestają emigrować za pracą

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Moka 2019-07-25 22:27:44

  Bezrobocie spadlo bo wiecej ludzi wyemigrowalo a nie odwrotnie

 • Qaz 2019-07-25 20:50:19

  ale brednie... dziś na ma co liczyć na rzetelne dane z jakichkolwiek jednostek, powiązanych z obecnym rządem. Emigracji politycznej, którą sami zapoczątkują, już nie będzie można tak łatwo zmanipulować w danych.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA