PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Polacy popierają strajki, ale... strajków u nas jak na lekarstwo

  • KDS
  • 28 cze 2022 20:00

Polacy popierają strajkowanie jako formę walki o poprawę warunków pracy. Jak wynika z badania portalu InterviewMe.pl, 75 proc. badanych nie obawia się strajkować, a 78 proc. w pełni popiera grupy zawodowe, które zdecydowały się walczyć o swoje prawa lub lepsze warunki pracy. Jednak deklaracje sobie, a rzeczywistość sobie - do strajkowania się nie palimy.

Polacy popierają strajki, ale... strajków u nas jak na lekarstwo
Z Rocznika Statystycznego Pracy wynika, że w ubiegłym roku odbyło się w Polsce 9835 strajków (Fot. PTWP)
REKLAMA
  • Zbyt niskie zarobki i złe traktowanie pracowników to dwa główne powody, które prowadzą do podjęcia przez pracowników strajku. 
  • O podjęciu strajku myślała jedna trzecia Polaków. A aż 75 proc. badanych przez InterviewMe.pl przyznało, że nie obawia się strajkować.
  • Tymczasem, jak pokazują statystyki, Polacy są daleko w tyle, jeśli chodzi o liczbę organizowanych strajków. W 2020 roku na 1000 mieszkańców odbyło się u nas 6 strajków, tymczasem w Danii, która jest na czele zestawienia, 296.

Serwis kariery InterviewMe.pl przeprowadził badanie „Czy strajk to dobry pomysł?”, w którym zapytano 1109 respondentów o opinię na temat strajku w miejscu pracy, a także o własne doświadczenia z tego typu protestami.

Wyniki badania pokazały, że 32 proc. Polaków rozważało podjęcie strajku, a 43 proc. pracowało w miejscu, w którym pracownicy brali pod uwagę takie działania. Jednak, jak wskazują autorzy badania, nasz kraj nie jest w czołówce tych, gdzie pracownicy sięgają po tę metodę walki o swoje prawa zbyt często. Z Rocznika Statystycznego Pracy wynika, że w ubiegłym roku odbyło się w Polsce 9835 strajków.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Najczęściej protestowali pracownicy związani z branżą edukacji (9673 strajki - ta liczba wynika z faktu, że każda placówka indywidualnie zgłasza organizację protestu), opieki zdrowotnej i pomocy społecznej (111), reprezentujący zawody związane z kulturą, rozrywką i rekreacją (30) oraz z sektora zakwaterowania i gastronomii (7) i przetwórstwa przemysłowego (4).

Na tle innych krajów wypadamy bardzo blado. Jak wynika z informacji zamieszczonych w gromadzącym dane statystyczne serwisie nationmaster.com, w przeliczeniu na 1000 pracowników w 2020 roku w Polsce przypadło 6 strajków. Natomiast w Danii na 1000 pracowników przypadło wtedy 296 strajków, w Islandii 244, w Kanadzie 217, w Hiszpanii 189 a w Norwegii 135.

Dlaczego strajkujemy

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polacy popierają strajki, ale... strajków u nas jak na lekarstwo

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA