PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Polacy polubili pracę zdalną: więcej czasu i lepsze efekty

  • Karolina Markowska
    KM
  • 2 maj 2020 9:00

Nie tylko wygodniej, ale i efektywniej. Polacy po tym, jak ponad miesiąc temu pandemia zamknęła ich w domach, oceniają pracę w trybie home office. Jak wynika z raportu Nationale-Nederlanden, po zakończeniu kwarantanny 1/4 pracowników, którzy teraz pracują poza siedzibą firmy, mogłaby nadal pracować zdalnie. Ponad 40 proc. respondentów deklaruje efektywniejszą pracę w czasie izolacji.

Polacy polubili pracę zdalną: więcej czasu i lepsze efekty
1/4 pracowników mogłaby nadal pracować zdalnie po zakończeniu pandemii (fot. Pixabay)
REKLAMA
  • Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Nationale-Nederlanden przez firmę badawczą Smartscope, niemal połowa z 1378 ankietowanych osób przyznała, że w wyniku pandemii koronawirusa zmuszona jest pracować poza siedzibą firmy.
  • W tej grupie - jak czytamy - jedna piąta respondentów deklaruje, że jest to dla nich nowy tryb pracy, z kolei 14 proc. przyznaje, że już wcześniej zdarzało im się pracować w ten sposób.
  • Ponad 40 proc. respondentów deklaruje efektywniejszą pracą w czasie izolacji.

Z badań przeprowadzonych na zlecenie  Nationale-Nederlanden wynika, że ponad jedna czwarta ankietowanych deklaruje, że mogłaby pracować w trybie zdalnym na stałe. Podobna grupa respondentów docenia pracę zdalną, choć wolałaby ją wykonywać naprzemiennie z biurową. Tylko jeden na dziesięciu badanych - podkreślają autorzy raportu - twierdzi, że nie przepada za pracą zdalną, choć obecnie jest to jedyna opcja, aby zrealizować służbowe zadania.

- Epidemia koronawirusa doprowadziła do realizacji jednego z popularnych scenariuszy kreślonych przez badaczy zajmujących się przyszłością pracy. To, co kiedyś było uznawane za przywilej, dziś stało się normalnością. Konieczność zaadaptowania się do nowych warunków pokazała, że wielu z nas potrafi skutecznie wykonywać swoje zadania również poza siedzibą firmy. Niewykluczone, że obecna sytuacja przyczyni się do znacznego wzrostu liczby osób pracujących zdalnie także w późniejszym okresie – dr hab. Katarzyna Śledziewska, dyrektor zarządzająca DELab UW, partnera badań.

Sprzęt służbowy czy prywatny?

Znaczna część ankietowanych deklaruje posiadanie koniecznych narzędzi pracy. Aż 84 proc. respondentów potwierdza, że ma do dyspozycji własny komputer, a 60 proc., że może pracować na służbowym sprzęcie.

Blisko trzy czwarte badanych zapewnia, że jest na nim zainstalowane niezbędne oprogramowanie, a większość osób biorących udział w ankiecie (81 proc.) pracuje z wykorzystaniem szybkiego i stałego łącza internetowego.

Zmiana trybu pracy jest także wyzwaniem dla sporej grupy pracowników, którzy w miejscu zamieszkania musieli wydzielić specjalne miejsce do pracy. Trzy czwarte ankietowanych przyznaje, że ma do swojej dyspozycji funkcjonalną przestrzeń do wygodnej pracy przy komputerze, tj. siedzisko lub kanapę.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polacy polubili pracę zdalną: więcej czasu i lepsze efekty

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA