×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Serbowie, Rosjanie i Polacy pod presją wypalenia zawodowego

  • Gabriel Paździor
    GP
  • 29 maj 2019 18:45

Wedle nowego raportu Polacy, obok Rosjan i Serbów, są najbardziej narażeni na wypalenie zawodowe w pracy.

Serbowie, Rosjanie i Polacy pod presją wypalenia zawodowego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Rosjanie otwierają zestawienie z bardzo negatywnym wynikiem 72 proc. pracujących narażonych na stres i wypalenie. Polaków ten problem dotyczy w skali 62 proc.
  • Co powinno niepokoić, to wysokie wskazania zagrożenia wypaleniem zawodowym dla większości badanych krajów. Trendy są też niepokojące, bo liczby rosną względem ubiegłych lat.
  • Najbardziej narażone na wypalenie są osoby, które znalazły się w środowisku pracy, w którym występuje silna presja i rywalizacja.

Obraz zestresowanych i narażonych na wypalenie zawodowe wyłonił się z nowego raportu, który w maju upubliczniono w Berlinie a który przeprowadził Instytut Kantar Health Market Research.

We wnioskach tych badań statystycznych podkreśla się, że aż 72 na 100 pracujących Rosjan dotyka lub jest bezpośrednio zagrożonych wypaleniem zawodowym. Odsetek ten jest wysoki także wśród Serbów, z których 66 proc. pracujących znajduje się w grupie ryzyka i wśród Polaków. Nasi rodacy znaleźli się na trzecim miejscu zestawienia. Aż 62 proc. z nas odczuwa brzemię stresu w pracy do tego stopnia, że zagraża to naszej motywacji i wykonywanym obowiązkom.

Po Polakach w zestawieniu znajdujemy Hiszpanów, Włochów, Niemców i Francuzów. We wszystkich tych krajach wskaźnik zagrożonych wypaleniem zawodowym jest niższy niż 50 proc., ale nadal wysoki. Dla przykładu prawie połowa (49 proc.) Niemców jest w grupie ryzyka.

Trendy są bardzo niepokojące

Badanie pokazuje ponad wszelką wątpliwość, że groźba wypalenia zawodowego jest bardzo aktualna w całej Europie. Badano 9 europejskich gospodarek. Gdy spojrzy się na całość, okazuje się, że 55 proc. Europejczyków grozi wypalenie zawodowe. To bardzo alarmująca statystyka. Jeśli wierzyć odpowiedziom części z pracowników, doznają oni w wyniku wypalenia i stresu komplikacji zdrowotnych. Zmęczenie, bóle i depresja są na porządku dziennym.

Jeszcze gorsze są obserwacje, wynikające z zestawienia wyników z poprzednimi analizami o podobnym charakterze. Serbia, Niemcy i Francja odnotowały wzrost liczby pracowników odczuwających zmęczenie pracą.

Lekarz w miejscu pracy? To postulat także Polaków

Biorąc pod uwagę, jak duże są zdrowotne efekty stresu zapytano w najbardziej "zestresowanych" krajach o lekarza w miejscu pracy. 60 proc. Rosjan byłoby za takim rozwiązaniem, 48 proc. pytanych Serbów także chętnie widziałoby praktyka medycznego w swoim miejscu pracy. Polacy dokładnie w takiej samej liczbie postulowaliby lekarza. Pytani korzystaliby z porad lekarza, gdy pracują więcej niż powinni. Badanie wskazuje, że właśnie w takich sytuacjach najczęściej pojawiają się dolegliwości zdrowotne pracowników.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Serbowie, Rosjanie i Polacy pod presją wypalenia zawodowego

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA