×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Polacy nieszczęśliwi w swoich miejscach pracy

  • Autor: PAP/JS
  • 26 mar 2018 20:46

Szczęście pracowników powinno być jednym ze strategicznych celów firm; szczęśliwy pracownik to wyższe zyski - wynika z raportu "Cała Polska tworzy idealne miejsce pracy" firm EY oraz Employer Branding Institute.

Polacy nieszczęśliwi w swoich miejscach pracy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • Według Michała Grzybowskiego (partnera EY), firma, która chce podnieść satysfakcję swoich pracowników z wykonywanej pracy, powinna określić swój cel.
  • Z kolei według Barbary Zych z Employer Branding Institute, pracownicy powinni odczuwać sens tego, co robią.
  • W raporcie zaznaczono, że na satysfakcję pracowników wpływa również atmosfera w pracy.

W raporcie podkreślono, że z badań PracujeBoLubie.pl oraz Sedlak&Sedlak wynika, że ponad 60 proc. Polaków jest nieszczęśliwych w swojej pracy. Zwrócono uwagę, że to jak pracownicy postrzegają swoją pracę, wpływa bezpośrednio na zyski firmy. "Szczęśliwi pracownicy są o 43 proc. bardziej produktywni i aż o 86 proc. bardziej kreatywni" - napisano.

Z raportu wynika, że pracodawca, który chce zwiększyć satysfakcję swoich pracowników, powinien zadbać m.in. o ich zdrowie. "Niestety w Polsce ten elitarny klub to tylko 3 proc. pracodawców, podczas gdy średnia światowa wynosi 29 proc. Zdrowi pracownicy oznaczają nie tylko spore oszczędności, lecz także korzyści płynące z większego zaangażowania" - czytamy. Zaznaczono, że pracodawcy powinni zastanowić się nad wprowadzeniem programów profilaktycznych.

"Ułatwmy pracownikom codzienne funkcjonowanie. Zadbajmy o to, żeby czas, który chcą mieć wolny, faktycznie był wolny. Wtedy odwdzięczą się nam większym zaangażowaniem i efektywniejszą pracą" - dodała Kinga Makowska z Creative Strategist.

W raporcie zaznaczono, że na satysfakcję pracowników wpływa również atmosfera w pracy. "To, co nasi pracownicy wskazują jako najważniejszy czynnik wpływający na ich zaangażowanie i satysfakcję z pracy, to środowisko i ludzie, z którymi pracują" - napisano. Jak podkreślono, "w innowacyjnym budowaniu kultury w firmie wcale nie chodzi o to, by pracowników łączyć na siłę, tylko by łączyły ich wspólne wartości".

Według Michała Grzybowskiego (partnera EY), firma, która chce podnieść satysfakcję swoich pracowników z wykonywanej pracy, powinna określić swój cel. "Celem tym nie powinny być krótko-, ani długoterminowe ambicje finansowe, ale idea, myśl, która wyznaczać będzie kierunek wszelkich działań organizacji. Cel to aspiracyjny powód istnienia, odpowiedź firmy na pytanie dlaczego, po co istnieje" - napisano w raporcie.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Polacy nieszczęśliwi w swoich miejscach pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Magdalena Gurak 2018-03-27 11:51:22

    Rozumiem intencję, aby przekazać w skrócie większość wniosków z przywoływanego raportu. Moim zdaniem nie należy jednak używać zamiennie pojęć takich jak : zadowolenie, zaangażowanie czy szczęście. Zadowolenie z pracy to postawa określająca, w jakim stopniu praca jest dla człowieka korzystna bądź niekorzystna. Zależnie od wyznawanych wartości, zadowolenie pracownika z miejsca pracy (w skrajnej sytuacji) może oznaczać niższe zyski firmy. Do tego dodałabym narodowy nawyk narzekania oraz poczucie, że przy obecnym rynku pracownika przynajmniej część z nas ma możliwość wyboru miejsca pracy. A jak wiadomo, kiedy czegoś jest więcej, traci na wartości :)

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA