Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod
tym linkiem.
- Środa to dzień, w którym większość (27 proc.) pracujących Polaków deklaruje najwyższą produktywność. Poniedziałek i piątek to dni „spisane na straty” - wynika z badania InterviewMe.pl.
- Z kolei aż 67 proc. uczestników badania przeprowadzonego przez InterviewMe popiera pomysł skrócenia tygodnia pracy do 4 dni.
- Jeśli chodzi o liczbę 40 godzin, to połowa Polaków całkowicie akceptuje obecne przepisy, a 43 proc. uważa, że to zbyt dużo.
Serwis kariery InterviewMe.pl przeprowadził badanie „Czy Polacy nie lubią poniedziałków i chcą pracować krócej?”, w którym zapytano 735 respondentów o ich zdanie dotyczące harmonogramu 5-dniowego tygodnia pracy.
Poniedziałek i piątek to dni „spisane na straty”
Ulubionym dniem pracującym jest dla 80 proc. Polaków piątek. Poniedziałku nie lubi 75 proc. badanych. Stres związany z rozpoczynającym się tygodniem pracy odczuwa 16 proc. badanych (zawsze lub często). Rzadko zdarza się to 30 proc. Polakom, a 33 proc. z nas nigdy nie doświadcza takich emocji.
Środa to dzień, w którym większość (27 proc.) pracujących Polaków deklaruje najwyższą produktywność. Poniedziałek i piątek to dni „spisane na straty”. Pracownicy czują się wtedy najmniej produktywni i jest to bardzo wyraźna prawidłowość. Dla 23 proc. badanych dzień tygodnia nie ma w tej kwestii żadnego znaczenia.
- Wydaje się, że pierwszy i ostatni dzień tygodnia pracy powinny być zaplanowane tak, by nie narzucać pracownikom zbyt wielu ważnych obowiązków. Osoby aktywne zawodowo przyznają, że w poniedziałki i piątki są najmniej produktywne - ta informacja może stanowić dla managerów i pracodawców wskazówkę, która pomoże w konstruowaniu skuteczniejszych niż dotychczasowe planów zadań - komentuje wyniki badania Marta Rojewska, autorka badania.
Polacy popierają pomysł skrócenia tygodnia pracy do 4 dni
Aż 67 proc. uczestników badania przeprowadzonego przez InterviewMe popiera pomysł skrócenia tygodnia pracy do 4 dni.
Jeśli chodzi o liczbę 40 godzin, to połowa Polaków całkowicie akceptuje obecne przepisy, a 43 proc. uważa, że to zbyt dużo. Znaleźli się też tacy, którzy chcą pracować dłużej, ale są zdecydowanie w mniejszości (7 proc. badanych).
- Badanie InterviewMe wykazało, że Polacy podchodzą do kwestii zmiany liczby dni pracujących entuzjastycznie. Wydaje się, że rewolucja może dopiero nadejść, bo tryb pracy młodych ludzi różni się od tego, jaki znają ich rodzice czy starsi koledzy. Na dodatek zjawisko pełnoetatowej pracy zdalnej może sprawić, że pracownicy będą w stanie lepiej zarządzać czasem i korzystać ze swojej produktywności - niezależnie od tego, ile dni i godzin znajdzie się w ich umowach - zauważa Wojciech Martyński, ekspert kariery w InterviewMe.
Czterodniowy tydzień pracy testują firmy w Polsce
W NCDC, polsko-duńskiej firmie, która zajmuje się tworzeniem oprogramowania i dostarczaniem usług IT, od 1 lutego 2022 r. tydzień pracy jest krótszy. Piątek jest dniem wolnym dla wszystkich, co daje dłuższy, trzydniowy weekend. W tej chwili ludzie pracują cztery dni po 9 godzin, ale docelowo (pod koniec roku) firma chce przejść na model 4x8 godzin. Pensja pozostaje cały czas na tym samym poziomie.
- Motywacją było uszczęśliwienie naszych pracowników, zapewnienie im lepszej równowagi między życiem prywatnym a pracą. W czasie pandemii zauważyłem, że ludzie byli dostępni 24/7, co z punktu widzenia pracodawcy powinno być dobre, ale zauważyłem też, że wydawali się trochę niezadowoleni, bardziej zirytowani drobiazgami i generalnie z porywczym nastrojem – mówi w rozmowie z PulsHR.pl Paweł Finkielman, CEO NCDC Polska.
Kolejnym przykładem z polskiego rynku jest agencja reklamowa Funktional, w której od listopada 2021 roku tydzień pracy trwa cztery dni. Dodatkowym dniem wolnym od pracy jest każdy piątek. Od poniedziałku do czwartku zespół pracuje natomiast po 9 godzin - co pozwala na realizację wszystkich projektów zgodnie z planem. Pensje pozostały na tym samym poziomie.
- Zawsze byłem otwarty na testowanie nowych rozwiązań i wprowadzanie innowacji. Już od jakiegoś czasu zastanawiałem się, jak mogę poprawić efektywność zespołu, przy zachowaniu idei work-life balance, która jest mi bardzo bliska. Wtedy po raz pierwszy zacząłem czytać o firmach, które testują czterodniowy model pracy w celu osiągnięcia wzrostu wydajności, poprawy zdrowia i samopoczucia, a także obniżenia poziomu stresu u pracowników – mówi w rozmowue z PulsHR.pl Hubert Pokrowiecki, CEO agencji reklamowej Funktional.
Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

KOMENTARZE (3)