×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Polacy nie chcą zmieniać świata. Zakładają biznesy, by zarabiać

  • jk
  • 25 maj 2023 18:30

Jeszcze 10 lat wśród Polaków dominowała opinia, że zakładanie firmy jest drogą przez mękę. Jak jest teraz?

Polacy nie chcą zmieniać świata. Zakładają biznesy, by zarabiać
Blisko 70 proc. dorosłych Polaków uważało w 2022 roku, że w jego najbliższym otoczeniu pojawią się – mimo niepokojów i trudności – nowe, dobre okazje biznesowe (Fot. Austin Distel/Unsplash)
REKLAMA
  • W 2022 roku zaledwie niecałe 3 proc. dorosłych Polaków w wieku 18-64 lat brało pod uwagę założenie firmy w ciągu najbliższych trzech lat. Obniżenie nastrojów rozpoczęło się wraz z pandemią, na ogólną niepewność miała też wpływ sytuacja z wdrażaniem reformy podatkowej.
  • Jednak blisko 70 proc. dorosłych Polaków uważało w 2022 roku, że w ich najbliższym otoczeniu pojawią się – mimo niepokojów i trudności – nowe, dobre okazje biznesowe.
  • Warto dodać, że w obecnej skomplikowanej rzeczywistości motywacje początkujących przedsiębiorców dotyczące prowadzenia biznesu są maksymalnie uproszczone - nie chcą budować firmy po to, by zmieniać świat, ale by zarabiać pieniądze.

Z badań „Adapting to a „New Normal” przeprowadzonych przez Global Entrepreneurship Monitor w których wzięło udział 175 tys. osób z całego świata wynika, że w 2022 roku zaledwie niecałe 3 proc. dorosłych Polaków w wieku 18 - 64 lat brało pod uwagę założenie firmy w ciągu najbliższych trzech lat. Dla porównania w 2019 roku takie zamiary deklarowało blisko 8 proc.

Obniżenie nastrojów rozpoczęło się wraz z pandemią, na ogólną niepewność miała też wpływ sytuacja z wdrażaniem reformy podatkowej. W porównaniu z niektórymi gospodarkami w naszym regionie (np. z Rumunią, Słowacją, Węgrami, Chorwacją) w ubiegłym roku byliśmy więc mocno zachowawczy.

Takie nastroje przekładały się też na plany dotyczące polityki kadrowej – zaledwie jeden na dziesięciu świeżo upieczonych przedsiębiorców deklarował w ubiegłym roku chęć przyjęcia do pracy więcej niż pięciu pracowników.

Dodatkowy niepokój może wzbudzać mały entuzjazm w kwestii innowacji. Zaledwie trzech na dziesięciu rodzimych przedsiębiorców deklarowało w 2022 roku, że w ciągu nadchodzącego półrocza zamierza inwestować w rozwój technologii cyfrowych, by zwiększyć sprzedaż produktów.

3 na 4 przedstawicieli młodego biznesu uważa, że uruchamianie działalności gospodarczej jest w Polsce łatwe

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polacy nie chcą zmieniać świata. Zakładają biznesy, by zarabiać

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA