×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Polacy nie chcą krócej pracować?

 • Autor: PAP/AH
 • 5 gru 2022 7:34

Instytut Badań Pollster na zlecenie "Super Expressu" zapytał Polaków, czy są za czterodniowym tygodniem pracy. Okazuje się, że wcale nie jesteśmy chętni, by pracować krócej.

Polacy nie chcą krócej pracować?
Dyskusja o krótszym tygodniu pracy toczy się od lat fot. Pixabay
REKLAMA

Z badania wynika, że 54 proc. ankietowanych jest przeciw, a 46 proc. z nas jest za taką zmianą - podaje w poniedziałek gazeta.

"Może być wiele powodów niechęci do krótszego tygodnia pracy. Po pierwsze, większość z nas to osoby niepracujące np. emeryci i studenci, więc mogli odpowiedzieć przecząco. Wśród ankietowanych, którzy pracują, są zaś osoby odczuwające satysfakcję z pracy. Oni nie potrafią się bez niej obejść" - tłumaczy w "SE" socjolog Jarosław Flis.

To zaskakujące badanie, ponieważ wcześniejsze sondaże przedstawiały zgoła odmienny punkt widzenia Polaków. 

W przeprowadzonym dokładnie rok temu badaniu Personnel Service aż 68 proc. pracowników było zdania, że skrócenie tygodnia pracy do czterech dni wpłynęłoby pozytywnie na ich zdrowie. 

Czytaj także: Czterodniowy tydzień pracy daje dobre efekty. Widać jednak spory problem

Efekty krótszego tygodnia pracy

Jaki wpływ na pracowników i jakość ich pracy ma skrócenie czasu pracy, przeanalizowali analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Wzięli pod uwagę wyniki eksperymentów, jakie przeprowadziło już wiele państw czy firm – z sektora prywatnego i publicznego. Wskazują one, że skrócenie czasu pracy może pomóc w zwiększeniu produktywności pracowników.

- Do eksperymentów potwierdzających taki wynik należą między innymi te przeprowadzone w firmach Perpetual Guardian (Nowa Zelandia), Toyota (Szwecja) i Microsoft (Japonia). W serwisie Toyoty po wprowadzeniu 6-godzinnego dnia pracy produktywność wzrosła o 14 proc., zaś przychody firmy o 25 proc. w stosunku do standardowego 8-godzinnego dnia pracy. Pomysł testowany był również w Polsce, głównie w firmach z sektora IT. Firmy, które wprowadziły 6-godzinny bądź 4-dniowy tydzień pracy, wskazują, że rozwiązanie takie zwiększyło produktywność ich pracowników - napisali przedstawiciele PIE.

czytaj także: Czterodniowy tydzień pracy. Bogaci są za. A my?

W instytucjach sektora publicznego skrócenie wymiaru czasu pracy wiązało się z podniesieniem poziomu jakości świadczonych usług przy równoczesnym utrzymaniu produktywności.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (5)

Do artykułu: Polacy nie chcą krócej pracować?
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Antonia 2022-12-11 10:40:45

  Godzin ma być tyle samo tyle że wyrobionych nie w pięciu a w czterech dniach. Placa jest zawsze podawana za tak zwany pełny wymiar który wynosi x godzin zależnie od branży i proporcjonalnie zmniejszana jeśli jest się zatrudnionym na mniejszą liczbę godzin w tzw. niepełnym wymiarze czasu pracy, swoje Itak trzeba wyrobić, a ponieważ pracowałam kilka dni w tygodniu po 12 godzin ,wiem że długo człowiek tak nie pociągnie , zwłaszcza jeśli ma 45 plus lat i nie siedzi za biurkiem, teraz mam tyle samo godzin ale pracuje codziennie po 5 godzin i nic mnie nie boli, co więcej chodzę chętnie do pracy, wykonuje ja lepiej, bo nie jest tak strasznie zmęczona .

 • Rumek 2022-12-05 09:10:46

  Jeżeli ktoś ma płacone od godziny to co mu po skrsaaniu czas pracy😩

 • MaG 2022-12-05 08:45:29

  Jedne artykuły mówią, że ponad 80% polaków było zadowolonych. inne artykuły mówią, że ponad połowa jednak nie chce. I weź tu ogarnij rzeczywistość.

 • Artur 2022-12-05 07:50:14

  Co za bzdury ? Jaz zwiększyła się ich produktywność pracując 10 godzin dziennie? Jak ktoś rzetelnie pracuje 8 godzin to wie że zaangażowanie spada pod koniec np w 8 godzinie i nie wierzę ,ze lewacy będą do kończ zaangażowani w pracę przez 10 godzin. Im jak się powie czy są za 3 dniowym dniem pracy to też powiedzą ,że tak. a za 2 dniowym jeszcze bardziej.

  • Patryk 2022-12-05 08:21:36

   Nie widzę nigdzie informacji o 10 godzinach dziennie, za to widzę o 6 godzinach to by sugerowało skrócenie tygodniowego wymiaru godzinowego do 30 h/tydzień lub 32 h/tydzień w systemie 4 - dniowym i jestem pewny, że produktywność w takim wymiarze znacznie wzrasta. Jeśli natomiast myślisz o 4 dniach po 10 godzin to efektywność pewnie nie wzrośnie ale utrzyma się na podobnym poziomie, a pracownik będzie bardziej zadowolony.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA