- Autor: PAP/AH
- •5 gru 2022 7:34
Instytut Badań Pollster na zlecenie "Super Expressu" zapytał Polaków, czy są za czterodniowym tygodniem pracy. Okazuje się, że wcale nie jesteśmy chętni, by pracować krócej.

Z badania wynika, że 54 proc. ankietowanych jest przeciw, a 46 proc. z nas jest za taką zmianą - podaje w poniedziałek gazeta.
"Może być wiele powodów niechęci do krótszego tygodnia pracy. Po pierwsze, większość z nas to osoby niepracujące np. emeryci i studenci, więc mogli odpowiedzieć przecząco. Wśród ankietowanych, którzy pracują, są zaś osoby odczuwające satysfakcję z pracy. Oni nie potrafią się bez niej obejść" - tłumaczy w "SE" socjolog Jarosław Flis.
To zaskakujące badanie, ponieważ wcześniejsze sondaże przedstawiały zgoła odmienny punkt widzenia Polaków.
W przeprowadzonym dokładnie rok temu badaniu Personnel Service aż 68 proc. pracowników było zdania, że skrócenie tygodnia pracy do czterech dni wpłynęłoby pozytywnie na ich zdrowie.
Czytaj także: Czterodniowy tydzień pracy daje dobre efekty. Widać jednak spory problem
Efekty krótszego tygodnia pracy
Jaki wpływ na pracowników i jakość ich pracy ma skrócenie czasu pracy, przeanalizowali analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Wzięli pod uwagę wyniki eksperymentów, jakie przeprowadziło już wiele państw czy firm – z sektora prywatnego i publicznego. Wskazują one, że skrócenie czasu pracy może pomóc w zwiększeniu produktywności pracowników.
- Do eksperymentów potwierdzających taki wynik należą między innymi te przeprowadzone w firmach Perpetual Guardian (Nowa Zelandia), Toyota (Szwecja) i Microsoft (Japonia). W serwisie Toyoty po wprowadzeniu 6-godzinnego dnia pracy produktywność wzrosła o 14 proc., zaś przychody firmy o 25 proc. w stosunku do standardowego 8-godzinnego dnia pracy. Pomysł testowany był również w Polsce, głównie w firmach z sektora IT. Firmy, które wprowadziły 6-godzinny bądź 4-dniowy tydzień pracy, wskazują, że rozwiązanie takie zwiększyło produktywność ich pracowników - napisali przedstawiciele PIE.
czytaj także: Czterodniowy tydzień pracy. Bogaci są za. A my?
W instytucjach sektora publicznego skrócenie wymiaru czasu pracy wiązało się z podniesieniem poziomu jakości świadczonych usług przy równoczesnym utrzymaniu produktywności.

KOMENTARZE (5)