×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Polacy najbardziej zestresowanym społeczeństwem w Europie. Przez pracę

 • Aneta Kaczmarek
  AKC
 • 16 sty 2020 18:38

Stres jest nieodłącznym elementem naszego życia. Najczęściej związany jest z pracą i w szczególności dotyka osoby na stanowiskach menedżerskich. Ostatnie raporty krajowe i międzynarodowe biją na alarm: Polacy są najbardziej zestresowanym społeczeństwem w Europie. Czy zarządzania czasem i radzenia sobie ze stresem można się nauczyć?

Polacy najbardziej zestresowanym społeczeństwem w Europie. Przez pracę
Stres może skutecznie dezorganizować pracę (fot. shutterstock)
REKLAMA
 • Z biologicznego punktu widzenia stres jest zjawiskiem pozytywnym. W obliczu zagrożenia motywuje do szybkiego działania i stawia nas w stan pogotowia.
 • Problem zaczyna się, gdy staje się przewlekły, demotywuje i uniemożliwia wykonywanie obowiązków.
 • Nieustanne napięcie prowadzi do powstawania psychosomatycznych schorzeń, spadku energii oraz poziomu zadowolenia z życia.

Większość z nas narzeka na brak czasu - na pracę, pasję, życie prywatne czy w końcu brak czasu dla siebie. Nie wiemy, jak pogodzić realizację celów zawodowych i prywatnych. Żyjemy w ciągłym pośpiechu.

Badania pokazują, że czynnikiem najbardziej stresogennym jest praca zarobkowa. Zwraca na to uwagę raport „Workforce View in Europe 2019” sporządzony pod koniec ubiegłego roku przez Automatic Data Processing. Znajdziemy tam m.in. ranking poziomu stresu w pracy wśród poszczególnych społeczeństw europejskich.

Czytaj też: Stres, wypalenie zawodowe, depresja. Co zrobić, by praca nie stała się zagrożeniem 

Polacy zajmują w nim ostatnie miejsce, jawiąc się jako najbardziej zestresowany naród Starego Kontynentu (w najmniejszym stopniu problem ten dotyczy Holendrów). Wśród branż, których pracownicy odczuwają najwyższy poziom stresu, są ochrona zdrowia i sektor finansowy. Najmniej stresujące są turystyka, transport oraz branża IT.

- Stres odczuwany w czasie pracy nie tylko znacząco utrudnia funkcjonowanie, ale również przyczynia się do mniejszej efektywności, przemęczenia czy w końcu wypalenia zawodowego. Z drugiej strony cierpi na tym jakość wykonywanych obowiązków, co może mieć negatywny wpływ na kondycję firmy i jej wyniki - wyjaśnia Beata Bednarczyk, certyfikowany trener biznesu i coach z Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów.

Szkoleniem w stres

Nauka i praktyczne wykorzystanie metod i narządzi zarządzania sobą w czasie i reagowania na stres, modą być bardzo dobrym rozwiązaniem zarówno dla pojedynczych pracowników, jak i całych zespołów.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Polacy najbardziej zestresowanym społeczeństwem w Europie. Przez pracę

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • MonikaKe 2020-01-28 15:03:52

  To prawda, najpierw stres a potem depresja.. Przechodziłam to i rozmawiałam z psychoterapeutą avigon do czasu jak mi się poprawiło. Niektórzy są odporni psychicznie, czego zazdroszczę, ale ja taka nie jestem. Zawsze wszystko biorę do siebie i się przejmuję.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA