- PropertyNews.pl
- •28 cze 2018 21:13
Z badania „The Workforce View in Europe 2017”, które obejmuje pracowników ośmiu państw, w tym również Polski, wynika, że jesteśmy najbardziej zestresowaną nacją w Europie. Niemal co czwarty badany przyznał, że odczuwa stres w pracy każdego dnia. Czy jesteśmy skazani na funkcjonowanie w ciągłym napięciu, które ma negatywny wpływ na naszą pracę? Niekoniecznie. Jednym ze sposobów może być wprowadzenie odpowiedniej strategii zarządzania stresem, a także urządzanie przestrzeni biurowych, tak by zapewniały komfort pracy.

Życie w dużych aglomeracjach, praca w siedzącym trybie, jedzenie w biegu i niska aktywność ruchowa to często definicja współczesnego życia, które nie rzadko rodzi stres. Nie bez znaczenia jest też współczesny rynek pracy, który stawia przed kandydatami wiele nowych wyzwań, a obowiązki dosięgają ich nawet w czasie wolnym, do czego przyczyniają się technologie mobilne. W małych dawkach stres może być motywujący i pobudzać do działania, jednak po przekroczeniu pewnego poziomu, może przynieść odwrotny skutek. Długotrwałe zmęczenie, brak koncentracji, irytacja, spadek odporności i wypalenie zawodowe, to tylko niektóre efekty. Czy istnieje skuteczny sposób, aby zupełnie wyeliminować to zjawisko z życia biurowego?
– Konsekwencji stresu jest wiele. Począwszy od mniejszej produktywności i efektywności, a skończywszy na dużej rotacji kadry, co skutkuje wyższymi kosztami związanymi z pozyskaniem i wyszkoleniem nowych osób. Według badania Kronos Incorporated i Future Workplace, aż 95 proc. liderów HR przyznaje, że wypalenie zawodowe jest jednym z głównych powodów, dla których pracownicy odchodzą z firmy. Rynek pracy w centrum stawia pracownika i dziś zwrócenie uwagi na potrzeby załogi, to konieczność, w przeciwnym razie firma przegrywa w boju o najlepsze talenty. Jednym z najprostszych sposobów, które mogą pomóc szybko zredukować stres w miejscu pracy, może być dokładna analiza potrzeb pracowników, a także wdrożenie odpowiedniej strategii zarządzania stresem na poziomie organizacyjnym. Oczywiście, nie bez znaczenia jest też odpowiednia aranżacja biura. Dobrze przemyślana, może skutecznie obniżać stres w pracy – mówi Sylwia Tomczak, Marketing Manager, Mikomax Smart Office.
Organizacje, które zwracają uwagę na problem nadmiernego napięcia w miejscu pracy, wprowadzają filozofię prewencyjnego zarządzania stresem, czyli stress management. W praktyce, metoda ta polega na wdrażaniu indywidualnych programów, czyli strategii działań, które mają zapobiegać stresowi lub ukierunkować go na korzystne dla zdrowia i produktywne wyniki. Lepiej zapobiegać, niż leczyć, dlatego strategie zakładają działania, które mają nie dopuścić do pojawienia się kryzysowych sytuacji na poziomie organizacyjnym. W przypadku nieskutecznych działań firma wprowadza kolejne etapy zarządzania stresem, których zadaniem jest przygotowanie pracowników na tego typu problem, a także obniżenie poziomu negatywnych skutków stresu. Program zarządzania stresem funkcjonujący w danej firmie powinien być wynikiem szczegółowej analizy aktualnej sytuacji i możliwości organizacji.


KOMENTARZE (6)