×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Polacy muszą się najpierw polubić, by później więcej zarabiać - mówi znany przedsiębiorca

Polacy muszą się najpierw polubić, żeby mogli więcej zarabiać - mówi Ryszard Florek, założyciel i prezes firmy Fakro. Jak dodaje, dużym problemem w naszym kraju jest niski poziom kapitału społecznego, co odbija się znacząco praktycznie na każdym aspekcie życia.

Polacy muszą się najpierw polubić, by później więcej zarabiać - mówi znany przedsiębiorca
Jednym z elementów składowych kapitału społecznego jest zaangażowanie obywatelskie (fot. Kate Bezzubets/Unsplash)
REKLAMA
 • - Potencjał rozwoju gospodarczego tkwi w nas. Mamy jednak jeden problem. Lata zaborów, lata komunizmu spowodowały, że potrafimy wspólnie działać w walce o niepodległość, nie potrafimy jednak wspólnie działać w walce o dobrobyt - mówi Ryszard Florek.
 • Kapitał społeczny to najogólniej mówiąc wartość, jaką przedstawiają więzi społeczne, posiadana wiedza i wzajemne zaufanie pomiędzy członkami społeczeństwa. Ekonomiści dowiedli, że poziom kapitału społecznego ma bezpośrednie przełożenie na obrót gospodarczy i jakość życia obywateli.
 • Jednym z elementów składowych kapitału społecznego jest zaangażowanie obywatelskie.

Ryszard Florek, polski przedsiębiorca, założyciel i prezes firmy Fakro, pytany przez PulsHR.pl, czy w 2023 roku, zakładając otoczenie gospodarczo-polityczne, zdecydowałaby się założyć firmę, bez wahania odpowiada, że tak.

- Jestem typem przedsiębiorczym. Lubię ryzyko. Mógłby mi przeszkadzać mój wiek, ale dalej mam wiele do zrobienia - wyjaśnia. 

Jak dodaje w rozmowie z nami, doświadczenia historyczne Polaków sprawiły, że gen przedsiębiorczości tylko się umocnił. To nie oznacza jednak, że nie ma problemów.  

- Potencjał rozwoju gospodarczego tkwi w nas. Mamy jednak jeden problem. Lata zaborów, lata komunizmu spowodowały, że potrafimy wspólnie działać w walce o niepodległość, nie potrafimy jednak wspólnie działać w walce o dobrobyt. Brakuje nam kapitału społecznego i synergii z niego płynącej. To jest ważne, by odpowiedzialność za rozwój gospodarczy kraju wzięli wszyscy, nie tylko przedsiębiorcy czy politycy, ale także urzędnicy, konsumenci, nauczyciele. Każdy z nas ma wpływ na przyszłość i rozwój kraju - mówi.  

Zobacz całą rozmowę z Ryszardem Florkiem

Ciąg dalszy materiału pod nagraniem wideo 

"Ważne jest, aby Polacy Polakom nie przeszkadzali"

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Polacy muszą się najpierw polubić, by później więcej zarabiać - mówi znany przedsiębiorca
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • romek 2023-09-27 22:47:07

  mi wystarczy że ktoś będzie dobrze płacił za moją pracę, nie muszę się do tego lubić. na szczęście w holandii znalazłem to czego szukam, otto dało mi to czego potrzebowałem włącznie z mieszkaniem

 • Gorsze niż faszyzm 2023-09-14 15:09:35

  Już ryży zadbał, aby takiego porozumienia nie było, wszczynsjac wojnę polski-polsk@, po przegranych z pisem wyborach w 2004r.Jego czereda, pielęgnuje ten stan do dziś. Wystarczy posłuchać, tych murzyków, ile w ich wypowiedziach jadu i nienawiści do swoich politycznych przeciwników i ich wyborców.

 • Stanisław 2023-09-14 01:14:24

  Myślę że szacunek z obydwu stron mógł by pomóc, bo ciężko wymagać od urzędników żeby szanowali przedsiębiorców jak przedsiębiorcy robią na głowę urzędników. obydwie grupy społeczne są ważne i potrzebne. przedsiębiorcy po to by prowadzić biznes i by były pieniądze na urzędników a urzędnicy po to żeby przedsiębiorcy mogli działać w ramach uczciwej konkurencji (ciężko konkurować z kimś kto płaci tylko połowę vat 2/3 podatku cit I nie płaci za ścieki bo wylewa do szamba, a szambo ma dziurawe jak sito)

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA