×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Polacy muszą inaczej pracować. Czas wprowadzić "niepopularne rozwiązania"

Powinniśmy pogodzić się ze współczynnikiem dzietności poniżej zastępowalności pokoleń w Polsce. Dlatego wydłużenie wieku emerytalnego wydaje się konieczne - uważa dr hab. Paweł Strzelecki z SGH.

Polacy muszą inaczej pracować. Czas wprowadzić "niepopularne rozwiązania"
Rynek pracy w Polsce musi być przygotowany na wyzwania związane z kryzysem demograficznym (Fot. Adobestock)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • - Coraz późniejszy wiek, w którym Polki i Polacy decydują się posiadanie dzieci, powoduje, że liczba urodzeń nadal będzie niska - mówi dr hab. Paweł Strzelecki, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej.
 • - Od 2013 roku w naszym kraju sukcesywnie spada liczba osób w wieku produkcyjnym - ostatnio aż o ponad 100 tysięcy rocznie - przypomina ekspert.
 • Dodaje, że w tej sytuacji należy zastanowić się nad wprowadzaniem elastycznych rozwiązań pozwalających godzić pracę z wychowywaniem potomstwa.
 • - Tymczasem Polska - pod względem wdrażania możliwości pracy w niepełnym wymiarze jej czasu - zajmuje w Europie bardzo odległe miejsce - zaznacza ekonomista.

Godzenie aktywności zawodowej z wychowywaniem dzieci to w Polsce nadal duże wyzwanie

Dr hab. Paweł Strzelecki, ekonomista z Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej, uważa, że decydenci odpowiedzialni za politykę społeczną i funkcjonowanie rynku pracy w naszym kraju muszą brać pod uwagę znaczną bezdzietność w młodym pokoleniu Polek i Polaków.

- Coraz późniejszy wiek, w którym Polacy decydują się posiadanie dzieci, powoduje, że liczba urodzeń w naszym kraju nadal będzie niska. Być może powinniśmy już pogodzić się ze współczynnikiem dzietności poniżej poziomu pozwalającego osiągać zastępowalność pokoleń - mówi ekspert.

- Tym bardziej należy zastanowić się nad wprowadzaniem większej elastyczności rozwiązań pozwalających godzić aktywność zawodową z wychowywaniem potomstwa. Tymczasem Polska pod względem wdrażania możliwości pracy w niepełnym wymiarze jej czasu zajmuje w Europie bardzo odległe miejsce - podkreśla.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (57)

Do artykułu: Polacy muszą inaczej pracować. Czas wprowadzić "niepopularne rozwiązania"

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Oscylot 2023-03-11 16:24:10

  A co ma wiek urodzenia potomstwa do jego ilosci w kraju ? Czy sie urodzi jak kobieta ma 20 lat czy jak ma 33 to sie urodzi

 • Monika 2023-03-10 21:45:44

  A u mojego pracodawcy 4 panie pracują po 6 godzin po powrocie z urlopu macierzyńskiego. Sprawdza się to bardzo dobrze, jesteśmy zadowolone i z pracy , i z czasu spędzonego z dzieckiem/ dziećmi. 8 h pracy to nie do pogodzenia z macierzyństwem.

 • Samanta 2023-03-10 17:33:27

  Przekonać ludzi,że lepiej mieć psa niż dziecko,a później zmusić do pracy, do końca życia i jeszcze wmówić, że to dla ich dobra....komu na tym zależy ?

 • Anna40 2023-03-10 12:31:41

  Dopóki ludzi za pensję nie będzie stać na mieszkanie i jedzenie, dopóty dzieci nie będzie. A co do pracy na niepełny etat, dane pokazują, że w Polsce kobietom sporadycznie oferuje się pełny etat, więc dodatkowe promowanie takich rozwiązań raczej dzietnośćci nie podniesie. Prędzej zrobiłby to jak w Hiszpanii pełen etat pracy zdalnej z domu. Tam to zadziałało. I dlatego teraz wprowadziła to dla obojga rodziców Portugalia.

  • Oscylot 2023-03-11 16:25:19

   Jakie to dane o tych etatach chyba twoje

 • TwojaStaraNieMaPleców 2023-03-10 09:40:18

  No słucham o korzyściach z pracy do śmierci i kurcze nie widzę żadnych cholibka...

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA