Polacy coraz ważniejsi w globalnych koncernach

Polacy coraz szybciej pną się po szczeblach kariery w międzynarodowych firmach. Ich awanse są doskonałą promocją Polski.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Polacy coraz ważniejsi w globalnych koncernach

PODZIEL SIĘ


Autor: JK

4 lis 2013 14:34


Polaków na najwyższych stanowiskach w międzynarodowych korporacjach będzie przybywać. Wystarczy spojrzeć na to, co działo się w ostatnich dniach.

Beata Stelmach, była wiceminister, zastąpi Lesława Kuzaja i zostanie szefową koncernu GE w Polsce i krajach nadbałtyckich. Tomasz Dąbrowski będzie zarządzał europejską siecią kancelarii Dentons. To siódma prawnicza siła na świecie. Jednak to tylko wierzchołek góry lodowej.

Czytaj też: Beata Stelmach nową szefową koncernu GE

Wśród Polaków robiących karierę mamy silnych przedstawicieli w branży motoryzacyjnej: Rafał Wyszomirski, wiceprezes Nexteer Automotive, Wojciech Halarewicz, wiceprezes Mazda Motor Europe, Andrzej Żelazny, dyrektor generalny Chevrolet, Romuald Rytwiński, dyrektor generalny GM, Jacek Pawlak, prezydent Toyota Motor.

Sukcesy odnoszą również pracownicy korporacji mediowych: Katarzyna Westermark, szefowa The Walt Disney Company na Europę Środkowo-Wschodnią, Maciej Bral, wiceprezes i dyrektor generalny Jetix i Disney Channels na Europę Środkową i Wschodnią.

Philip Morris, wiodąca firma na światowym rynku tytoniowym, zatrudnia trzech Polaków na wysokich stanowiskach. Jacek Olczak jest dyrektorem zarządzającym ds. finansów, Mirosław Zieliński objął stanowisko prezesa Philip Morris na Europę Wschodnią, Bliski Wschód i Afrykę, natomiast Andrzej Dąbrowski to dyrektor Philip Morris Chiny. Podobnie firma Imperial Tobacco zatrudniła Polaka, Sławomira Sołkiewicza. Objął on funkcję dyrektora operacyjnego na region Europy Centralnej i USA.

Pierwszą Polką, zasiadającą w zarządzie koncernu Tchibo GmbH jest Wioletta Rosołowska. Jej kariera robi wrażenie nie tylko na Polakach, ale również na Niemcach. Na łamach niemieckiej prasy została zaliczona do grona najbardziej wpływowych bizneswoman w Niemczech.

Firmy, zajmujące się wytwarzaniem energii, także powierzyli władzę w ręce Polaków. GDF SUEZ Energia Polska powierzyła stanowisko prezesa Grzegorzowi Górskiemu, zaś GDF SUEZ Energy Europe wybrało Ryszarda Malinowskiego na członka zarządu. Wspomniany wcześniej Lesław Kuzaj objął posadę prezesa Alstom w Polsce i Alstom Power.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.