PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Polacy coraz bardziej przychylni pracy z cudzoziemcami

 • Gabriel Paździor
  GP
 • 20 lut 2020 20:00

Migracja stała się zjawiskiem powszechnym i nie mówimy tu tylko o wyjazdach Polaków za granicę. Stale rośnie liczba i rola ekonomiczna pracujących w Polsce obcokrajowców. Stąd zasadne jest pytanie, jak Polacy reagują na umiędzynarodowienie środowiska pracy?

Polacy coraz bardziej przychylni pracy z cudzoziemcami
Sposób postrzegania i traktowania obcokrajowców stanowi wielowymiarowe zjawisko (fot. archiwum)
REKLAMA
 • Z danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców wynika, że w 2019 r. wśród imigrantów najbardziej wzrosła liczba obywateli Ukrainy, Białorusi i Gruzji, ale także Wielkiej Brytanii.
 • Na przestrzeni ostatnich dwóch dekad w Polsce nastąpiły wydarzenia, które zmieniły nasze nastawienie do przedstawicieli innych kultur.
 • Dziś Polacy są w pierwszej trójce krajów europejskich, które popierają pracodawców zatrudniających obcokrajowców w celu uzupełnienia braków kadrowych w firmie.

Z danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców wynika, że na początku tego roku ważne zezwolenia na pobyt w Polsce posiadało prawie 423 tys. cudzoziemców. W ciągu 2019 roku liczba ta wzrosła o nieco ponad 50 tys. osób. Głównie za sprawą obywateli Ukrainy ale także coraz liczniej osiedlającymi się w kraju Białorusinami oraz Gruzinami.

Z 423 tys. cudzoziemców, którzy 1 stycznia 2020 r. posiadali ważne dokumenty pobytowe, największe grupy stanowili obywatele: Ukrainy – 214,7 tys. osób, Białorusi – 25,6 tys., Niemiec – 21,3 tys., Rosji – 12,5 tys., Wietnamu – 12,1 tys., Indii – 9,9 tys., Włoch – 8,5 tys., Chin – 8,5 tys., Wielkiej Brytanii – 6,3 tys. oraz Hiszpanii – 5,9 tys.

W 2019 r. największy wzrost wśród obcokrajowców osiedlających się w Polsce dotyczył natomiast obywateli:

 • Ukrainy – o 35,6 tys. do 214,7 tys. osób
 • Białorusi – o 5,5 tys. do 25,6 tys.
 • Gruzji – o 2,7 tys. do 5,5 tys.
 • Indii – o 1,1 tys. do 9,9 tys.
 • Mołdawii – o 1,1 tys. do 2,4 tys.

Na uwagę zasługuje także rekordowa liczba Brytyjczyków, którzy zarejestrowali swój pobyt lub uzyskali potwierdzenie prawa stałego pobytu. W ubiegłym roku było to prawie 1,4 tys. osób – o 120 proc. więcej niż w 2018 r. Miało to związek z niepewną sytuacją odnośnie warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polacy coraz bardziej przychylni pracy z cudzoziemcami

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
 • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA