×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Polacy chcą mniej pracować. "Takich ofert pracy będzie coraz więcej"

 • km
 • 9 lip 2022 0:01

Pandemia sprawiła, że polscy pracownicy zaczęli wyjątkowo doceniać dwie kwestie. Po pierwsze zdrowie. Rozbudowany pakiet opieki medycznej to najbardziej atrakcyjny benefit pracowniczy dla 35 proc. z nich. Doceniliśmy też czas wolny. Chcemy 4-dniowego tygodnia pracy (29 proc.), dodatkowych dni wolnych w roku (28 proc.) oraz krótszego o godzinę dnia pracy (23 proc.).

Polacy chcą mniej pracować. "Takich ofert pracy będzie coraz więcej"
Dla pracowników priorytetem jest zdrowie (fot. Israel Andrade/Unsplash)
REKLAMA
 • Wizja skróconego dnia czy tygodnia pracy lub wydłużenia urlopu jest atrakcyjna w sumie dla 80 proc. Polaków.
 • Z “Barometru Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że dla pracowników, po dwóch latach funkcjonowania w pandemii, priorytetem jest zdrowie.
 • Najmniej atrakcyjne dla pracowników jest wsparcie psychologiczne, którego oczekuje 9 proc. osób.

Z danych Eurostatu wynika, że Polacy są jednym z najdłużej pracujących narodów w Unii Europejskiej. Średni tygodniowy czas pracy w naszym kraju wyniósł 39,7 godzin. Dłużej pracowali tylko Grecy (średnia 40,1 godziny) oraz Rumuni (39,8 godziny). Średnia dla wszystkich krajów członkowskich wyniosła 36,2 godziny pracy tygodniowo. Najkrócej w Unii Europejskiej, bo poniżej 36 godzin tygodniowo, pracują Szwedzi (35,4 godziny), Irlandczycy (35,8 godziny), Francuzi (35,8 godziny) oraz Luksemburczycy (35,8 godziny).

Oczekiwania polskich pracowników są jednak jasne i zdecydowana większość z nich chce pracować krócej – czy to przez skrócenie dnia albo tygodnia pracy, czy przez dodatkowe dni wolne w roku.

- W Polsce w porównaniu do krajów Unii Europejskiej pracujemy długo, choć warto pamiętać, że jeszcze nie tak dawno standardem była praca w soboty. To się zmieniło i wiele wskazuje na to, że czas pracy globalnie będzie się skracał. Konsekwencją może być właśnie 4-dniowy tydzień pracy. W Polsce jest to jeszcze na razie perspektywa długoterminowa i na pewno nie obejmie ona całego rynku pracy. Widać jednak, że nasi pracownicy uważają tę ideę za atrakcyjną i chcą docelowo pracować mniej - zauważa Krzysztof Inglot, ekspert ds. rynku pracy i założyciel Personnel Service.

Przeczytaj: W Polsce będzie krótszy tydzień pracy

Zdrowie priorytetem

Z “Barometru Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że dla pracowników, po dwóch latach funkcjonowania w pandemii, priorytetem jest zdrowie. Niemal co trzecia osoba (35 proc.) przyznaje, że ze wszystkich dostępnych na rynku benefitów pracowniczych, najbardziej chciałaby otrzymać od pracodawcy rozbudowany pakiet opieki medycznej.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (15)

Do artykułu: Polacy chcą mniej pracować. "Takich ofert pracy będzie coraz więcej"
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Sylwana 2022-07-21 07:21:03

  A mi tam 5 dni nie przeszkadza i tak pracuje z domu. Teraz nawet więcej zarabiam i było mnie stać na kilka nowych urządzeń do domu, w końcu też roombę sobie kupiłam. :)

 • we 2022-07-10 15:32:50

  Ja wolałbym pracowac 5 dni w tygodniu ale za dobra kasę

 • Rafał EM 2022-07-10 08:58:24

  Sześcioosobowy dział. Pracujemy na zmiany. Moglibyśmy zdalnie, ale przełożony musi przyjeżdżać to my też będziemy. Taki mózg ma...

  • Paulina 2022-07-13 09:58:57

   U nas przełożona lubi przyjeżdżąć - no choć tak jak my nie musi. Więc z racji tego, że ona lubi to my musimy. straciliśmy już prawie połowę zespołu, jak dobrze pójdzie to jestem następna do odejścia - na ten moment u przołożonej zero refleksji. Pandemia pokazała, jak fajnie jest nie być non - stop zmęczonym dojazdami, rożnymi zachowaniami szefowej i kolegów. Niestety część szefów nadal uważa, że permanetne zmęczenie i bezsensowne nagodzinty jest oznaką bycia dobrym pracownikiem.

   • Adek 2022-07-14 19:12:30

    No bo w Polsce pracownik ma być umęczony, ledwo żywy i przepracowany. Dla pracodawcy, taki pracownik najlepszy. Tak to wygląda.

 • Toja 2022-07-10 08:56:06

  Mój mały dział, sześć osób, moglibyśmy zdalnie pracować. Ale nasz przełożony przyjeżdża do pracy więc i my musimy.

 • Diron 2022-07-10 01:20:16

  To racja chorujemy 24/24h w czały tydzień a czas dla rodziny lub dla siebie nie ma upał ponad 39 stopni a musimy harować a tych co mają firmy jeżdżą sobie nad morze lub za granicę na wakacje a ludzie co pracują jak niewolnicy nie mogą sobie urlopu albo wolnego

  • WłączMyślenie 2022-07-10 03:01:33

   A kto Ci broni założyć firmę i jeździć nad morze albo na zagraniczne wycieczki jeśli myślisz że to kwestia tylko tego.

   • Joanna 2022-07-10 11:37:42

    Mam firmę i żądło wyjeżdżam, gdyż dlanie najważniejsze jest dobre samopoczucie moich pracowników, którzy dla mnie ciężko pracują.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA