PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Pokolenie Z na rynku pracy. Jak się przygotować na nowych pracowników?

  • Autor: KDS
  • 24 lip 2017 14:12

Z danych GUS wynika, że w roku akademickim 2016/2017 mury szkół wyższych opuściły 364 tysiące absolwentów. To przyszli pracownicy z generacji Z, którzy dla potencjalnych pracodawców cały czas stanowią zagadkę. Co trzeba o nich wiedzieć nim przyjdą na rozmowę kwalifikacyjną?

Pokolenie Z na rynku pracy. Jak się przygotować na nowych pracowników?
Pokolenie Z właśnie wchodzi na rynek pracy. Czy dla pracodawców są wyzwaniem? (fot. materiały prasowe)
REKLAMA

• Na rynek pracy wchodzi nowe pokolenie młodych ludzi - to generacja Z.

• Firmy coraz uważniej powinny obserwować ich potrzeby. Według badań ManPower Group „Millenial Careers” to pokolenie już w 2020 roku będzie stanowić 24% globalnej kadry pracowniczej.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Pracodawców ucieszy fakt, że generacja Z rzadziej wchodzi w rolę tzw. skoczków, czyli osób regularnie zmieniających miejsca pracy w poszukiwaniu optymalnej oferty pracodawcy. 

Generację Z tworzą młodzi ludzie urodzeni w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Właśnie zaczynają odbierać dyplomy ukończenia szkół wyższych. Na rynku pracy zastępują obecnie swoich starszych znajomych reprezentujących generację Y. Jacy są? Co warto o nich wiedzieć, niż zaprosimy ich na rozmowę kwalifikacyjną? 

- Dla przedstawicieli generacji Z nowe technologie stanowią naturalny element życia prywatnego i zawodowego. Pod tym względem przypominają osoby z coraz silniej dominującej w organizacjach Generacji Y - mówi Edyta Gałaszewska-Bogusz, dyrektor Accenture Operations w Polsce, organizacji, która zatrudnia ponad 2000 specjalistów w Warszawie i Krakowie. W tym gronie przede wszystkim są przedstawiciele generacji Y i Z.   

Swoją opinię opiera na najnowszym raporcie Accenture „Gen Z Rising”, który zwraca jednak uwagę na ważne różnice między tymi dwiema grupami. Dowiemy się z niego, że dla generacji Y bardzo ważną rolę odgrywa balans między życiem prywatnym i zawodowym, a także możliwość samorealizacji. 

Czytaj więcej: Zarządzanie, pokolenie Z: Zety będą jeszcze większym wyzwaniem niż millenialsi?

- W przypadku pokolenia Z widać natomiast przesunięcie w kierunku tradycyjnych wartości zawodowych, takich jak m.in. jasna ścieżka kariery i stabilizacja, a także możliwość wykorzystania wiedzy nabytej podczas studiów - prezyduje Gałaszewska-Bogusz. Widać w nich powrót do tradycyjnych wartości zawodowych, które przyświecały ich rodzicom. 

Ciężka praca ważniejsza od talentu 

Raport "Gen Z Rising" wskazuje, że aż 54 proc. reprezentantów pokolenia Z uważa, że ich starsi znajomi są zatrudnieni na stanowiskach poniżej swoich kompetencji. By uniknąć podobnej sytuacji starają się podejmować racjonalne decyzje zawodowe i inwestować w swoją wiedzę.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pokolenie Z na rynku pracy. Jak się przygotować na nowych pracowników?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA