Pokolenie Z na rynku pracy. Czego można się po nich spodziewać?

Pokolenie Z, urodzone po 1995 r. w czasach dynamicznego wzrostu znaczenia internetu i nowych technologii komunikacyjnych, stawia pierwsze kroki na rynku pracy. Jacy są i czy sprawią pracodawcom więcej problemów niż generacja Y?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pokolenie Z na rynku pracy. Czego można się po nich spodziewać?

PODZIEL SIĘ


Autor: Justyna Koc

6 lut 2015 6:06


Pokolenie Z to przede wszystkim osoby, dla których nowoczesna technologia jest naturalnym elementem życia. Młodzi nie pamiętają świata bez elektroniki – od zawsze byli nią otoczeni. Nie istnieje dla nich życie bez komputerów, smartfonów i internetu.

– Technologia służy ludziom i w obecnych czasach nie jest już tylko zabawką. Stała się częścią naszego życia. Tak jak nasze pokolenie nie fascynowało się, że ma prąd i lodówkę – było to normą, podobnie generacje, które teraz się rodzą, są otaczane technologią zewsząd i jest to dla nich codzienność – mówi Tomasz Klekowski, director business GTM EMEA w Intelu.

Czytaj też: Wilczyńska, RWE GBS: Wymagania pokolenia Y są większe, gdyż byli wychowywani w innych czasach

Jak twierdzi Joanna Kotzian, menedżer ds. employer branding w HRK, portale społecznościowe to dla Zetów nie tyle równoległy do realnego świat, ile raczej element rzeczywistości.

– Znają bardzo dobrze języki obce, mają znajomych na całym świecie i są pozbawieni kompleksów. Sprawnie poszukują informacji w sieci, świetnie sprawdzają się na stanowiskach związanych z internetem, portalami społecznościowymi czy nowoczesnymi technologiami – ocenia Kotzian.

Jednak symbioza z nowoczesnymi technologiami może mieć negatywne skutki. – Czasami Zety idą na skróty tzn. zadowalają się uzyskaną odpowiedzią w internecie, co nie zawsze jest najwłaściwsze. Uzależniają się od internetu i nie rozstają z nim, mają stałą potrzebę śledzenia, co się dzieje na Facebooku, na forach dyskusyjnych, portalach, przez co tracą kontakt z otaczającymi ich ludźmi i trudno jest im się skoncentrować na rzeczach poza internetem – komentuje Agnieszka Polska-Kamieńska, trener, coach, prezes Persona Global Polska.

Czytaj też: Pokolenie Y: Woli nie pracować, jeżeli nie pokocha swojej pracy

O trudności funkcjonowania Zetów w świecie realnym mówi również Joanna Kotzian. Jej zdaniem, gdy pojawia się potrzeba wyjścia poza świat online i poszukiwania informacji np. w książkach, zaczynają się schody.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

3 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Dawny HRowiec, teraz konsultant 2015-02-12 18:12:45

... warto zwrócić uwagę na tych, którzy nie dają się ślepo ponieść techno-trendom, tylko na nich "serfują", kontrolują to robią, łączą online z realem. To są aktualne top talenty - do ich znalezienia potrzebne są nowe metody. Dużo widzę słowotoku plotkarskiego od Y do Z, mniej konkretów dla HR

scoti 2015-02-09 15:49:38

wyłączyć im prąd na chwilę to nie będą wiedzieli , gdzie jest biblioteka z wiadomościami. W głowie tylko "zwitek" drutów.

min 2015-02-09 15:05:37

Cóż za korpo bełkot...!!