Pokolenie Z chce pracować na własny rachunek

To mentalna rewolucja. Większość Polaków urodzonych po 1990 roku myśli o własnej działalności. Dlaczego?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pokolenie Z chce pracować na własny rachunek

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

2 kwi 2015 10:10


Już w szkołach średnich można dziś spotkać początkujących przedsiębiorców. Tworzą strony internetowe, zarabiają na tematycznych blogach czy projektują i sprzedają ubrania (oczywiście w internecie). Z raportu przygotowanego przez Fundację Akademia Liderów, organizację non-profit wspierającą rozwój przedsiębiorczość w Polsce, wynika, że o pracy na własny rachunek myśli 67 proc. osób z generacji Z (urodzeni po 1990 roku).

– Zdecydowana większość z nich jest przekonana, że wiele zależy od nich samych.
Na dodatek prawie połowa uważa, że przedsiębiorczość to postawa, którą można wypracować. Ta tendencja nasila się z roku na rok. W porównaniu do starszych pokoleń można ją porównać do mentalnej rewolucji – mówi dr Bogusław Feder, założyciel Fundacji Akademia Liderów, ekspert w zakresie przywództwa, zarządzania i rozwoju przedsiębiorczości.

Dlaczego młodzi Polacy coraz częściej myślą o własnej firmie? Wpływ na to ma kilka czynników, ale najważniejsza jest sytuacja na rynku pracy. Z danych Eurostatu wynika, że bezrobocie wśród osób w wieku 20-29 lat sięga w naszym kraju prawie 20 proc.

Nawet jeśli młodzi Polacy są w lepszej sytuacji niż ich rówieśnicy z Włoch czy Hiszpanii, gdzie bezrobocie w tej grupie wynosi 30-40 proc., to i tak spotykają się z barierami. Oferowane im zwykle umowy o dzieło lub zlecenie nie dają perspektyw na usamodzielnienie się. Poza tym często znajdują pracę poniżej swoich kwalifikacji i ambicji.

– Na te problemy nakłada się jednak faktyczny trend – rosnąca przedsiębiorczość młodych ludzi. W coraz większym stopniu chcą być na swoim. Kariera korporacyjna nie jest już szczytem marzeń, z kolei rola przedsiębiorcy jest coraz bardziej atrakcyjna. W Nowym Jorku najbardziej atrakcyjnym zajęciem dla mężczyzny, według badań jednego z portali randkowych, jest właśnie bycie przedsiębiorcą. Coraz bardziej tak dzieje się i u nas – mówi prof. Dariusz Jemielniak z Akademii Leona Koźmińskiego.

Czym jeszcze własna działalność kusi młodych z pokolenia Z? Raport Akademii Liderów pokazuje, że prawie połowę przede wszystkim perspektywą wyższych zarobków. Niezależność zawodowa jest istotna dla prawie 40 proc., a 35 proc. podkreśla możliwość podejmowania nowych wyzwań.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

anna 2015-04-30 12:00:01

"Oferowane im zwykle umowy o dzieło lub zlecenie nie dają perspektyw na usamodzielnienie się." Co ma piernik do wiatraka? Chyba tylko tyle, że umowy o dzieło i zlecenia dają WIĘKSZE szanse na usamodzielnienie się, bo uczą elastyczności, przedsiębiorczości i samodzielności właśnie.... Największe trudności na rynku pracy mają ci, którzy w jednej firmie przepracowali 30 lat i w okolicach 50tki nagle zostają na lodzie.

Budmet 2015-04-02 16:02:20

Wolałem założyć firmę i klepać biedę przez 5 lat niż pracować u wyzyskiwacza, który zatrudniłby mnie z wielką łaską na umowę śmieciową. Zarabiam teraz bardzo przyzwoicie, a wyzyskiwaczom i kombinatorom nie daje zleceń.