Pokolenie Y w pracy. Czy są efektywni?

Co zdaniem Igreków sprzyja efektywnej pracy, a co ją utrudnia? Jaki mają stosunek do nadgodzin i jaki jest ich wymarzony model pracy?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pokolenie Y w pracy. Czy są efektywni?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

2 lip 2015 6:27


Obecnie jesteśmy jednym z najdłużej pracujących narodów w Europie. Jak podaje Eurostat,  w 2013 r. spędziliśmy w pracy przeciętnie niemal 41 godzin w ciągu tygodnia. Jest to o 3,5 godziny więcej niż wynosi unijna średnia.

Niestety – tak duże zaangażowanie w pracę nie przekłada się na jej wydajność. Pod tym względem, mimo dużej poprawy w stosunku do lat ubiegłych, zajmujemy 5. miejsce od końca. 

Inne badania zwracają uwagę na to, że nie zawsze czas spędzony w pracy wykorzystujemy w pełni efektywnie. Przykładowo tylko 29 proc. Polaków pracuje efektywnie przez 8 godzin, a przeciętny pracownik marnuje dwie z ośmiu godzin pracy na rzeczy z nią niezwiązane – i to nie wliczając w to przerwy na lunch.

Największym pożeraczem czasu jest internet, z którego w celach prywatnych korzysta prawie 70 proc. pracowników. Najczęściej takie zachowania miały na sumieniu osoby młode (18-29), które w czasie pracy wchodziły do serwisów społecznościowych, robiły zakupy przez internet czy przeglądały portale plotkarskie i rozrywkowe.  

Jest to o tyle istotne, że według danych Deloitte „Millennial Survey 2014’’ w ciągu najbliższej dekady to właśnie pokolenie Y, czyli osoby urodzone po 1982 roku, będzie stanowić 75 proc. siły roboczej na świecie. Skoro dzisiejsi 20- i 30-latkowie zdominują przyszły rynek pracy, kluczowe wydaje się poznanie ich preferencji, potrzeb i największych wyzwań, z jakimi będą musieli zmierzyć się młodzi pracownicy.

TNS Polska, w raporcie przygotowanym na zlecenie marki Tiger, zapytał młodych mieszkańców miast, zarówno tych już pracujących, jak i tych, którzy dopiero na rynek pracy wkroczą, co ich zdaniem sprzyja efektywnej pracy, a co ją utrudnia. Jaki jest ich stosunek do nadgodzin, a także jaki model pracy jest im najbliższy? 

Praca po godzinach

Młodzi Polacy coraz wcześniej rozpoczynają swoją karierę zawodową. 36 proc. osób w wieku 18-24 lat, z miast powyżej 50 tys. mieszkańców, podejmuje pracę zarobkową jeszcze w trakcie trwania nauki. Jeśli weźmiemy także pod uwagę grupę 24-35 lat, to w sumie aktywnych zawodowo jest 74 proc. młodych Polaków. 

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.