- W raporcie "Pokolenie 50+ w pracy - prawda i stereotypy" autorstwa Essilor Polonia i BIGRAM zostały przedstawione opinie zarówno przedstawicieli działów HR, jak i pracowników 50+, tzw. silversów.
- Zależało nam na tym, żeby zgłębić ten temat i, być może, zmienić politykę zatrudniania osób. Chcieliśmy sprawdzić, jak Silversi patrzą na rynek pracy, a także w jaki sposób postrzegają silversów działy HR - podkreśla Adam Mamok, dyrektor zarządzający Essilor Polonia.
- Przedstawiciele pokolenia 50+ uważają, że to, co ich wyróżnia na rynku pracy, to przede wszystkim doświadczenie, komunikatywność i uczciwość.
- Zaprzeczają stereotypom obecnym na rynku - są gotowi do podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych. Co więcej, podążają za nowymi technologiami - większość korzysta z portali społecznościowych (LinkedIn, Facebook).
Jak wynika z raportu, pokolenie 50+ wyróżnia się pod względem wykształcenia i stażu pracy. Dominują osoby (59 proc.), które ukończyły studia podyplomowe i doktoranckie. Pomimo bogatej historii zawodowej są to osoby lojalne w stosunku do pracodawcy. Tylko 8 proc. respondentów z pokolenia silversów w swoim CV ma więcej niż 10 firm.
Zalety oczami pracowników i pracodawców
Jakie zalety, zdaniem przedstawicieli działów HR, wyróżniają pracowników 50+? Najwięcej osób wskazało na: duże doświadczenie zawodowe – tak twierdzi 83 proc. ankietowanych przedstawicieli działów HR, odpowiedzialność i lojalność wobec pracodawcy – 75 proc., brak skłonności do częstych zmian pracodawcy – 64 proc. oraz dyscyplina pracy – 60 proc.
Powyższe odpowiedzi częściowo pokrywają się z opiniami przedstawicieli pokolenia 50+, gdyż na pytanie o cechy charakteru skutecznego pracownika, odpowiedzieli następująco:
- doświadczenie 85 proc.
- komunikatywność 77 proc.
- uczciwość 72 proc.
- pracowitość 69 proc.
- lojalność 49 proc.
Wady 50- i 60-latków na rynku pracy – fakty i mity
Najwięcej ankietowanych (64 proc.) osób z działów HR uważa, że wadą, która odróżnia pokolenie 50+ od pracowników z innych pokoleń jest brak znajomości języków obcych. Tuż po tym jest rutyna/ brak elastyczności/ niechęć do wprowadzania zmian (58 proc.). Na trzecim miejscu - nienadążanie za zmianami technologicznymi – 42 proc. respondentów; brak innowacyjności (26 proc.); praca „na przeczekanie” (17 proc.).
- Zupełnie inne postrzeganie siebie mają przedstawiciele omawianego pokolenia. Zgodnie z ich deklaracjami znają język angielski, są obecni w mediach społecznościowych, a także chcą podnosić swoje kwalifikacje zawodowe – czytamy w raporcie.
54 proc. respondentów oceniło swoją znajomość języka angielskiego na poziomie zaawansowanym, 26 proc. - komunikatywnym lub średniozaawansowanym, 10 proc. - podstawowym. 10 proc. respontentów odpowiedziało również, że nie zna języka angielskiego.
źródło: raport Essilor Polonia i BIGRAM
Jak wynika z raportu, wszyscy respondenci są gotowi do podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych. Co ciekawe, przedstawiciele z działów HR nieco inaczej ocenili silversów – 1/3 wysoko ocenia gotowość do podnoszenia kwalifikacji zawodowych wśród swoich pracowników; 50 proc. - średnio, a 10 proc. - nisko.
Co ciekawe respondenci po 50-tce deklarują, że są obecni w social mediach – 95 proc. posiada konto na LinkedInie, a 56 proc. jest na Facebooku.
Dyskryminowani w rekrutacji?
Przedstawiciele działów HR deklarują dużą otwartość w procesie rekrutacji. Podkreślają brak ograniczeń w stosunku do wieku kandydatów. Jednocześnie, zapytani o preferowany staż pracy u potencjalnych pracowników, wskazują na kandydatów z około 5-letnim stażem oraz nieprzekraczającym 2 lata.
Niewątpliwie obiecującym jest, że większość ankietowanych HR-owców twierdzi, że organizacje, w których pracują, zatrudniają pracowników po 50. roku życia (93 proc. badanych osób z działów HR deklaruje, że firma zatrudnia pracowników 50+). Jednocześnie z raportu wynika, że w większości firm liczba zatrudnionych osób 50+ nie przekracza 30 proc. wszystkich pracowników. Firmy nie są przygotowane na podjęcie dialogu i współpracy z silversami. Odpowiedzi respondentów wskazują, że większość organizacji nie posiada w swojej strategii praktyk zapobiegających dyskryminacji w pracy osób powyżej 50. roku życia.
Sami silversi przyznają, że spotykają się z przejawami dyskryminacji. Najczęściej przejawia się to w takich aspektach, jak:
- podkreślenie w ogłoszeniu o pracę, że zaletą danej oferty jest młody i dynamiczny zespół;
- fakt, iż pracodawcy nie chcą zatrudniać osób 50+
- odrzucenie kandydata ze względu na to, że posiada większe doświadczenie, niż zatrudniający go potencjalny przełożony.
źródło: raport Essilor Polonia i BIGRAM
To, co tę grupę wiekową motywuje najbardziej, to wynagrodzenie, możliwość pracy zdalnej (home office) oraz bonusy i system premiowy. Gotowość do zmiany pracy mogą z kolei u nich zwiększyć: zła atmosfera w firmie, zbyt niskie wynagrodzenie, dyskryminacja ze względu na wiek czy zła opinia o pracodawcy na rynku.
- Ważne, aby pracodawcy byli świadomi zalet i wartości, jakie mogą wnieść do organizacji pracownicy po 50. roku życia. Poza przywiązaniem do firmy, otwartością na zmiany i dokładnością, niezwykle cenna jest też wiedza, którą silversi mogą przekazać młodszym pokoleniom. Warto, aby działy HR wdrażały strategie przeciwdziałające dyskryminacji ze względu na wiek, tym bardziej, że na rynku mamy coraz więcej wartościowych specjalistów, znajdujących się, bądź zaraz będących w grupie 50+ - podkreślają autorzy raportu.
Okazuje się, że pracodawcy są coraz bardziej świadomi sytuacji, jaka ich czeka na rynku pracy, ale rośnie również ich świadomość co do potencjału, jaki drzemie w "srebrnej sile".
- Widzimy coraz wyraźniej, że w kontekście obserwowanych trendów demograficznych pracodawcy otwierają się na starszych pracowników - przyznaje Aleksandra Tyszkiewicz, dyrektor w Hays Poland. - Osoby, które mogą i chcą pozostawać aktywne w pracy, obecnie mają na to szansę. Żyjemy dłużej i w lepszym zdrowiu, a trend zachęcania do pozostania w pracy pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego jest coraz bardziej widoczny na rynku - dodaje.
W rozmowie z PulsHR.pl takie podejście potwierdzała m.in. Mariola Skolimowska z Netto Polska. - Zatrudnianie osób 50 plus jest elementem strategii HR w naszej firmie od zawsze.
Jak wyjaśniała, firma nie przygotowuje dla seniorów specjalnych stanowisk pracy, nie zatrudnia ich na innych warunkach.
- Po prostu od wielu lat są niezwykle wartościowymi członkami zespołów naszej firmy, dzieląc się wiedzą i doświadczeniem z młodszymi kolegami. Pracują przecież nie tylko w sklepach, ale także w administracji, centrach dystrybucji - podsumowywała.
Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

KOMENTARZE (0)