×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Pokolenie 50+ na rynku pracy ofiarą stereotypów?

  • Agnieszka Widera-Ciochoń
    AW
  • 20 lis 2019 11:24

Z roku na rok rośnie liczba aktywnych na rynku pracy osób po 50. roku życia. Tę grupę zawodową wyróżnia wiele zalet – pracowitość, lojalność, dokładność. Niestety wciąż pokutuje wiele stereotypów zarówno wśród pracodawców jak i współpracowników.

Pokolenie 50+ na rynku pracy ofiarą stereotypów?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • W raporcie "Pokolenie 50+ w pracy - prawda i stereotypy" autorstwa Essilor Polonia i BIGRAM zostały przedstawione opinie zarówno przedstawicieli działów HR, jak i pracowników 50+, tzw. silversów.
  • Zależało nam na tym, żeby zgłębić ten temat i, być może, zmienić politykę zatrudniania osób. Chcieliśmy sprawdzić, jak Silversi patrzą na rynek pracy, a także w jaki sposób postrzegają silversów działy HR - podkreśla Adam Mamok, dyrektor zarządzający Essilor Polonia.
  • Przedstawiciele pokolenia 50+ uważają, że to, co ich wyróżnia na rynku pracy, to przede wszystkim doświadczenie, komunikatywność i uczciwość.
  • Zaprzeczają stereotypom obecnym na rynku - są gotowi do podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych. Co więcej, podążają za nowymi technologiami - większość korzysta z portali społecznościowych (LinkedIn, Facebook).

Jak wynika z raportu, pokolenie 50+ wyróżnia się pod względem wykształcenia i stażu pracy. Dominują osoby (59 proc.), które ukończyły studia podyplomowe i doktoranckie. Pomimo bogatej historii zawodowej są to osoby lojalne w stosunku do pracodawcy. Tylko 8 proc. respondentów z pokolenia silversów w swoim CV ma więcej niż 10 firm.

Zalety oczami pracowników i pracodawców

Jakie zalety, zdaniem przedstawicieli działów HR, wyróżniają pracowników 50+? Najwięcej osób wskazało na: duże doświadczenie zawodowe – tak twierdzi 83 proc. ankietowanych przedstawicieli działów HR, odpowiedzialność i lojalność wobec pracodawcy – 75 proc., brak skłonności do częstych zmian pracodawcy – 64 proc. oraz dyscyplina pracy – 60 proc.

Powyższe odpowiedzi częściowo pokrywają się z opiniami przedstawicieli pokolenia 50+, gdyż na pytanie o cechy charakteru skutecznego pracownika, odpowiedzieli następująco:
- doświadczenie 85 proc.
- komunikatywność 77 proc.
- uczciwość 72 proc.
- pracowitość 69 proc.
- lojalność 49 proc.

Wady 50- i 60-latków na rynku pracy – fakty i mity

Najwięcej ankietowanych (64 proc.) osób z działów HR uważa, że wadą, która odróżnia pokolenie 50+ od pracowników z innych pokoleń jest brak znajomości języków obcych. Tuż po tym jest rutyna/ brak elastyczności/ niechęć do wprowadzania zmian (58 proc.). Na trzecim miejscu - nienadążanie za zmianami technologicznymi – 42 proc. respondentów; brak innowacyjności (26 proc.); praca „na przeczekanie” (17 proc.).

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pokolenie 50+ na rynku pracy ofiarą stereotypów?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA