Szacuje się, że w Polsce obecnie żyje około 12 mln Polaków z pokolenia Y (między 24 a 44 rokiem życia). Dla porównania przedstawicieli generacji Z (poniżej 24 lat) jest około 10,5 mln, z czego mniej niż 4 miliony może dziś legalnie podjąć pracę.
Eksperci rynku pracy zwracają uwagę na zmianę priorytetów w młodym pokoleniu (fot. Adam Borkowski/Unsplash)
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod
tym linkiem.
- Od 20 do 50 proc. (w zależności od badania) osób przed 20 rokiem życia, marzy o pracy youtubera, streamera i influencera.
- Z analiz rynku pracy wynika, że zawody z największymi brakami kadrowymi to przede wszystkim zawody fizyczne.
- W 2021 r. urzędy wojewódzkie rozpatrzyły rekordową liczbę wniosków dotyczących udzielenia zezwolenia na pobyt dla cudzoziemców. Decyzje otrzymało nieco ponad 270 tys. osób. To o 30 proc. więcej zakończonych spraw niż w 2020 r.
Z badań dotyczących pracy marzeń wynika, że od 20 do 50 proc. (w zależności od badania) osób przed 20 rokiem życia, marzy o pracy youtubera, streamera i influencera. Na kolejnych miejscach znajdują się informatycy, prawnicy, nauczyciele, dietetycy, lekarze, psychologowie oraz zawodowi gracze e-sportowi. Pokolenie Y zdecydowanie preferuje zawody umysłowe, co widać m.in. po wybieranych kierunkach studiów (dominuje filologia, psychologia, dziennikarstwo, prawo itp.).
Eksperci rynku pracy zwracają uwagę na zmianę priorytetów w młodym pokoleniu. Coraz mniej osób zwraca uwagę na kwestie bezpieczeństwa (w kontekście piramidy Maslowa), a zdecydowanie częściej na zaspokajanie ambicji, prestiż i uznanie, jakie dają konkretne zawody.
Coraz mniej osób wybiera pracę fizyczną, potrzebni są obcokrajowcy
Z analiz rynku pracy wynika, że zawody z największymi brakami kadrowymi to przede wszystkim zawody fizyczne. Zawody w których niedobory są jedne z największych to m.in. spawacze MIG.MAG oraz TIG, brukarze, brakuje pracowników magazynowych czy pracowników produkcyjnych. Trend wymusza na kolejnych fabrykach i magazynach pozyskiwanie pracowników z zagranicy.
- W poszukiwaniu wykwalifikowanej kadry fizycznej, możemy spoglądać w kierunku południowym (Afryka) oraz wschodnim (Azja) - tłumaczy Przemysław Hermański z firmy Spek.
- W przypadku krajów Afrykańskich musimy się jednak spodziewać pewnych trudności związanych z różnicami klimatycznymi oraz kulturowymi. W tym kontekście o wiele bezpieczniej jest skupiać się na krajach wschodnich. Wybraliśmy ten kierunek w konsekwencji czego otworzyliśmy biuro w Armenii, by ściągnąć m.in. wykwalifikowaną kadrę budowlaną, w tym kwartale otwieramy również biuro w Uzbekistanie - dodaje.
Coraz więcej cudzoziemców ubezpieczonych w polskim systemie
W 2021 r. urzędy wojewódzkie rozpatrzyły rekordową liczbę wniosków dotyczących udzielenia zezwolenia na pobyt dla cudzoziemców. Decyzje otrzymało nieco ponad 270 tys. osób. To o 30 proc. więcej zakończonych spraw niż w 2020 r.
Cudzoziemcy migrują do Polski głównie w celu podejmowania pracy. W związku z tym najpopularniejszymi regionami, w których się osiedlają, są województwa z dużymi aglomeracjami miejskimi. W 2021 r. najwięcej decyzji dotyczących zezwoleń na pobyt wydały: Mazowiecki Urząd Wojewódzki – 80,5 tys., Małopolski Urząd Wojewódzki – 31,8 tys., Wielkopolski Urząd Wojewódzki – 28,5 tys. oraz Dolnośląski Urząd Wojewódzki – 26,3 tys.
Z kolei według danych ZUS-u liczba ubezpieczonych cudzoziemców wyniosła w grudniu 2022 r. 1 mln 63 tys. 300 osób. Oznacza to, że wzrosła w stosunku do stycznia 2022 r. o 191,7 tys.
Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

KOMENTARZE (1)