×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Podziały, dyskryminacja? Nowe przepisy mogą sporo namieszać w firmach

Większość pracodawców uważa, że pomysł, aby firmy miały dostęp do danych o tym, czy pracownicy zostali zaszczepieni przeciwko COVID-19, jest bardzo dobry. Taka informacja pomogłaby realizować jedną z podstawowych zasad, jaką jest zapewnienie bezpiecznego miejsca pracy. Czy jednak podział na zaszczepionych i niezaszczepionych nie wpłynie negatywnie na poziom zaangażowania, motywację czy lojalność pracowników?

Podziały, dyskryminacja? Nowe przepisy mogą sporo namieszać w firmach
Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt przepisów, na których podstawie pracodawca będzie miał prawo sprawdzić, czy jego pracownik jest zaszczepiony przeciwko COVID-19 (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • Pracodawcy uważają, że udostępnianie informacji o szczepieniach to dobry pomysł, który pomoże chronić pracowników przed koronawirusem.
 • Są jednak i opinie, że posiadanie tego typu informacji to zbyt duża ingerencja w życie prywatne pracowników.
 • Czy podział na zaszczepionych i niezaszczepionych obniży poziom zaangażowania i zmniejszy lojalność pracowników? Nasi rozmówcy są spokojni - uważają, że nie ma takiego zagrożenia.

Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt przepisów, na których podstawie pracodawca będzie miał prawo sprawdzić, czy jego pracownik jest zaszczepiony przeciwko COVID-19.

- Potwierdzam, trwają prace, w które angażowany jest również resort zdrowia, nad projektem w tym zakresie. Chodzi nie tylko o bezpieczeństwo pracowników, ale też osób, które korzystają z usług danego podmiotu - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski w rozmowie z PAP.

- Zmiana, o której mówimy, faktycznie daje pracodawcy możliwość zweryfikowania, czy pracownik jest zaszczepiony. Dzięki temu będzie mógł podejmować w stosunku do załogi racjonalne decyzje. Oczywiście nie chodzi tutaj o zwolnienie z pracy, ale o to, aby np. do kontaktu z klientami byli kierowani zaszczepieni pracownicy, a ci niezaszczepieni zostali oddelegowani do innych zadań. Dodatkowo projektowane regulacje mają dawać możliwość weryfikacji przez przedsiębiorców, czy osoby korzystające z ich usług są zaszczepione przeciwko COVID-19 - dodaje Niedzielski.

Pracodawcy są w większości "za"

Pracodawcy raczej pozytywnie oceniają to rozwiązanie. Z badania Konfederacji Lewiatan wynika, że zdecydowana większość przedsiębiorców (80 proc.) zgadza się ze stwierdzeniem, iż pracodawca powinien mieć dostęp do informacji, ilu pracowników jego firmy zostało zaczepionych.  Także zdecydowana większość przedsiębiorców (80 proc. ) zgadza się ze stwierdzeniem, że pracodawca powinien mieć dostęp do informacji, którzy konkretnie pracownicy są zaszczepieni. 20 proc. nie chce mieć takiej wiedzy.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (16)

Do artykułu: Podziały, dyskryminacja? Nowe przepisy mogą sporo namieszać w firmach

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Mam plan 2021-09-01 14:13:11

  Co oznacza że osoba szczepiona jest bezpieczna? , przecież takie osoby chorują i zakażać też zakażają. Co to za teksty że osoby nie, szczepione, to są osoby niebezpieczne. Już, widzę że będą zmuszać. Kto, się nie szczepił to chory umysłowo człowiek i trzeba go zamknąć. Nie widzicie co robią, już na początku powiedzieli ze będzie nowa normalność tego co było już, niema. Kto takie rzeczy opowiada niewiedząc jak to wszytko się rozwinie. Chyba, że już tak założyli i żeby skały srały to musi to zostać zrobione. I wygląda na to że tak będzie. A skoro pracodawcy nie chcą bronić swoich pracowników to poco pracownik ma bronić swojego pracodawcy i być lojalny. Albo się wybronimy wspólnie albo zakończą to wszytko tak jak zaplanowali

 • Artur 2021-09-01 12:43:52

  Pracodawcy mają to gdzieś taka jest prawda

 • bożena 2021-09-01 09:23:28

  W deklaracjach dyrekcji firm wszystko wygląda pięknie. Tylko z praktyką gorzej!!! Praca zdalna w Budimex....Prezes firmy jest zdecydowanie przeciwko i nie patrzy na to że przez chodzenie pracowników do biura w czasie pandemii zmarło na covid kilku pracowników. Ciekawe czy dyrektor kadr wie, że nawet chorym pracownikom każe się chodzić do pracy żeby wyrobić wyniki... Szkoda słów....

  • Mariu 2021-09-01 09:54:48

   Jak zwykle kolory obrazek w wykonaniu zarządu zamiast pracy nad prawdziwymi problemami w tej firmie

 • Adam 2021-08-31 16:05:45

  u mnie w pracy jest notoryczny brak ludzi do pracy,jak juz ktos sie trafi to jest zupelnym cielakiem.Zycze powodzenia.

  • Wacek 2021-08-31 18:47:48

   W rzeźni pracujesz?

 • Leszek 2021-08-31 14:04:40

  "Większość pracodawców uważa, że pomysł, aby firmy miały dostęp do danych o tym, czy pracownicy zostali zaszczepieni przeciwko COVID-19, jest bardzo dobry" którzy? Mnie ani moich znajomych przedsiębiorców o to nie pytano a sam posiadam jedną z największych firm w PL. Osobiście jest mi obojętne kto i na co się szczepi czy to grypa, covid, odra, ospa niech każdy robi jak uważa w końcu komuna skończyła się 31 lat temu! Kolejna sprawa ze jakiejś nadaktywności zwolnień lekarskich nie było w 2020 w stosunku do poprzednich lat. Przynajmniej u mnie a na 1500 pracowników juz moznaby wyciągać jakieś statystyczne wnioski. Swoją drogą skoro rząd się boi IV fali to niech juz dzis jej przeciwdziala a nie tylko wróży ze szkolnej kuli co będzie we wrześniu a co w listopadzie.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA