Podlaskie: 17 mln zł w formie pożyczek trafiło w 2016 r. do przedsiębiorców

17 mln zł trafiło w 2016 r. w formie pożyczek do mikro, małych i średnich firm w Podlaskiem, to o 40 proc. więcej niż rok wcześniej - podsumował Fundusz Pożyczkowy Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego w Białymstoku.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Podlaskie: 17 mln zł w formie pożyczek trafiło w 2016 r. do przedsiębiorców

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JS

10 sty 2017 20:30


Pieniądze w większości pochodziły z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013. Z RPO do firm trafiło 15 mln zł, a 2 mln zł to środki własne funduszu.

Pożyczki (maksymalnie można było dostać do 500 tys. zł) nie były oprocentowane. 84 firmy wykorzystały te pieniądze na inwestycje, utworzenie nowych miejsc pracy, pozyskanie nowych rynków zbytu.

"Największą grupę pożyczkobiorców stanowią mikro i mali przedsiębiorcy z dużym udziałem firm dopiero rozpoczynających działalność. Dominującą branżą są usługi. Pożyczki były przeznaczane przede wszystkim na inwestycje: zakup maszyn i urządzeń, nieruchomości, modernizację. Powstało wiele miejsc pracy, firmy pozyskały nowe rynki zbytu, rozszerzyły zakres oferowanych usług i unowocześniły ofertę" - poinformowała w komunikacie prasowym dyrektor Funduszu Pożyczkowego Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego (PFRR) Agnieszka Kurajew.

W 2017 r. Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego ma jeszcze na pożyczki dla firm - na razie - ok. 4 mln zł, nie są oprocentowane. "Fundacja dysponuje kapitałem z przeznaczeniem na pożyczki dla firm z różnych źródeł. Są to zarówno środki własne, ale również fundusze udostępnione w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego województwa podlaskiego" - poinformowała Kurajew. Wyjaśniła, że kwota zmienia się w zależności od tego, jak przebiegają spłaty pożyczek oraz jakimi środkami własnymi dysponuje fundacja.

W związku z ograniczonymi funduszami, w 2017 r. przedsiębiorcy mogą dostać maksymalnie 250 tys. nieoprocentowanej pożyczki na maksymalnie 60 miesięcy. Pieniądze można przeznaczyć na różne cele inwestycyjne, takie jak np. zakup nieruchomości, budowy, rozbudowy, modernizacje, remonty oraz zakup maszyn i urządzeń. Mogą to być także maszyny i urządzenia używane, nie obowiązuje kryterium innowacyjności w realizacji tych przedsięwzięć - podkreśla Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego.

"Przedsiębiorcy, którzy potrzebują środków na kapitał obrotowy mogą również skorzystać z oferty funduszu pożyczkowego PFRR. Dostępne są pożyczki do kwoty 230 tys. zł. Oprocentowanie tych pożyczek jest oparte na stopie referencyjnej Komisji Europejskiej" - wyjaśniła Agnieszka Kurajew.

Podobał się artykuł? Podziel się!
RPO
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.