W dwóch szpitalach wojewódzkich, w których od ubiegłego tygodnia pielęgniarki masowo przedstawiają zwolnienia lekarskie, w poniedziałek (9 lipca) zmniejszyła się liczba nieobecności. Zarząd województwa w dalszym ciągu apeluje o powrót pielęgniarek do łóżek chorych.

- Planowane na środę mediacje zostały, za zgodą stron, przeniesione na czwartek rano.
- W komunikacie przesłanym mediom przypomniano, że rozwiązania płacowe i organizacyjne, które zostaną wypracowane ze związkami zawodowymi w Szpitalu Klinicznym nr 2 jako wynik mediacji, będą mieć zastosowanie we wszystkich szpitalach wojewódzkich.
- Ponadto na wtorek na popołudnie i wieczór zaplanowane są dwie nadzwyczajne sesje sejmiku poświęcone sprawom służby zdrowia.
"Nie możemy dziś jednoznacznie powiedzieć, że sytuacja się radykalnie poprawiła, aczkolwiek są pewne symptomy, które każą nam patrzeć z nadzieją na rozwiązanie tego problemu" - mówił na briefingu prasowym marszałek Władysław Ortyl.
Przedstawił też dane, z których wynika, że w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie (największym szpitalu w regionie) liczba zwolnień lekarskich ze 191 przedstawionych przez personel medyczny w ubiegły piątek, spadła obecnie do 118. Z kolei w Wojewódzkim Szpitali im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu obecnie na zwolnieniu jest 94 osoby, a w piątek było 217.
Z kolei z danych uzyskanych od rzeczniczki wojewody podkarpackiego wynika, że ponadto w szpitalu powiatowym w Mielcu w poniedziałek nieobecnych jest 145 pielęgniarek na 488 zatrudnionych, a w Stalowej Woli - 37 na 397.
Zarząd województwa w dalszym ciągu apeluje o powrót pielęgniarek, położnych oraz pozostałego personelu medycznego do łóżek chorych i o odpowiedzialność oraz zachowanie zasad etyki zawodowej.
Ortyl zapewnił, że w obu szpitalach wojewódzkich normalnie działa SOR. Ponadto w Tarnobrzegu funkcjonuje też chirurgia i "podnoszone są moce i możliwości" interny, zaś w Rzeszowie przy stacji Pogotowia Ratunkowego uruchomione zostało ambulatorium ortopedyczne.
Czytaj też: Podkarpackie: zarząd województwa apeluje do pielęgniarek o powrót do pracy
"Wszystkie zasoby, jakie ma samorząd województwa podkarpackiego, czyli pogotowie, przychodnie, poradnie, wszystkie jednostki, w których pracują pielęgniarki, ratownicy medyczni wspomagają działania tych dwóch szpitali" - zaznaczył marszałek. "Weekend minął w miarę spokojnie. To nas troszeczkę napawa nadzieją" - dodał.

KOMENTARZE (0)