56 umów podpisał w ub.r. Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie w ramach części Regionalnego Programu Operacyjnego woj. podkarpackiego dotyczącej rynku pracy. Łączna kwota dofinansowania wyniosła ponad 203 mln zł - poinformował dyr. WUP Tomasz Czop. Dodał, że te dane to dobry wynik, biorąc pod uwagę pandemię Covid-19 i restrykcję, które dotknęły beneficjentów.

W ramach części RPO dotyczącego regionalnego rynku pracy pieniądze zostały przeznaczone m.in. na zwiększeniu możliwości zatrudnienia osób bezrobotnych czy biernych zawodowo poprzez kursy, szkolenia i staże. Część projektów zakładał również podniesienie kompetencji i kwalifikacji przedsiębiorców sektora MŚP i ich pracowników.
Jak zaznaczył Czop, z powodu epidemii w części projektów nie realizowano zgodnie z harmonogramem. "Było to spowodowane m.in. zamknięciem różnorodnych placówek np. wsparcia dziennego, szkół, przedszkoli, brakiem możliwości organizacji szkoleń, warsztatów i staży oraz opóźnieniami w procesie rekrutacji" - wyjaśnił.
Dyrektor rzeszowskiego WUP podkreślił, że opóźniony był również proces kontraktacji projektów.
"W związku z zaistniałą sytuacją projektodawcy często zmuszeni byli do przesuwania okresu realizacji projektu oraz wprowadzania zmian w projektach uwzględniających aktualne przepisy. Chodzi m.in. o szkolenia on-line czy zmniejszenie liczebności grup szkoleniowych" - wymienił.
Czytaj też: Podkarpacki urząd pracy uznał 2020 rok za nietypowy, ale udany
W wielu przypadkach wnioski o płatność składane były na kwoty niższe niż wynikające z harmonogramu płatności, co - jak zauważył Czop - przekłada się na niższe niż wstępnie zakładano poziomy certyfikacji.
"Jednocześnie w związku z pandemią, beneficjenci mieli możliwość, w ramach powstałych w projektach oszczędności, dokonywania zakupów środków ochrony osobistej w postaci maseczek, rękawiczek, środków dezynfekujących czy też innych sprzętów służących do dezynfekcji różnych powierzchni" - powiedział dyr. WUP.
W ramach RPO na lata 2014-2020 Podkarpacie otrzymało ponad 2,1 mld euro. Instytucją zarządzającą programem jest Podkarpacki Urząd Marszałkowski. Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie pełni rolę instytucji pośredniczącej dla RPO i odpowiada za realizację trzech z jego osi finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego: Regionalny rynek pracy, Integracja społeczna, Jakość edukacji i kompetencji w regionie.


KOMENTARZE (0)