PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Podatek minimalny może zostać odłożony o rok

  • Autor: PAP/JP
  • 23 sie 2022 12:18

Rząd zajmie się we wtorek projektem nowelizacji ustawy o CIT, którego jednym z celów jest zawieszenie na rok minimalnego podatku dochodowego - przewiduje porządek obrad Rady Ministrów.

Podatek minimalny może zostać odłożony o rok
jednym z celów nowelizacji ustawy o CIT jest zawieszenie na rok minimalnego podatku dochodowego (fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Chodzi o przygotowany przez resort finansów projekt nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw.
  • Jedną z głównych zmian zaproponowanych w projekcie jest zawieszenie stosowania przepisów wprowadzających minimalny podarek dochodowy od firm na rok.
  • Projekt zakłada tez zmiany w konstrukcji minimalnego podatku dochodowego.

"Projektowana ustawa ma na celu udoskonalenie przepisów dotyczących opodatkowania dochodów osób prawnych oraz na zasadzie analogicznego odwzorowania, także niektórych przepisów w podatku dochodowym od osób fizycznych i zryczałtowanym podatku dochodowym) w sposób, który uczyni je prostszymi, bardziej przejrzystymi i jednocześnie zapewni ich większą efektywność z punktu widzenia ich stosowania i celu, jakiemu mają służyć" - napisano w uzasadnieniu projektu.

"Przedkładany projekt ustawy wprowadza zatem regulacje o charakterze naprawczym i doprecyzowującym istniejące rozwiązania (...)" - dodano.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Minimalny podatek dochodowy wstrzymany na rok

Jedną z głównych zmian zaproponowanych w projekcie jest zawieszenie stosowania przepisów wprowadzających minimalny podarek dochodowy od firm na rok. Ma to - jak wyjaśniono - uchronić polskie firmy przed ewentualnymi negatywnymi konsekwencjami wejścia w życie tego podatku w okolicznościach, gdy zawirowania polityczno-gospodarcze mają wpływ na globalną gospodarkę.

Projekt zakłada zmiany w konstrukcji minimalnego podatku dochodowego. Przewidziano m.in. podwyższenie do 2 proc. wskaźnika rentowności i zmianę sposobu jego liczenia poprzez: wyłączenie z kosztów uzyskania przychodów opłat z tytułu umowy leasingu, wyłączenie z przychodów wartości należności handlowych zbywanych na rzecz podmiotów z branży faktoringowej, wyłączenie z kosztów uzyskania przychodów wzrostu wartości wynagrodzeń i składek na ubezpieczenie społeczne w odstępach rocznych oraz wzrostu wartości energii w odstępach rocznych, a także o wartości podatku akcyzowego.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Podatek minimalny może zostać odłożony o rok

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA