PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Podatek minimalny jeszcze poczeka. Będzie zawieszony na rok

  • Autor: PAP/JP
  • 28 cze 2022 18:01

Na stronach RCL we wtorek został opublikowany projekt nowelizacji ustawy o CIT, który m.in. zawiesza minimalny podatek dochodowy na rok.

Podatek minimalny jeszcze poczeka. Będzie zawieszony na rok
(fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Na stronach Rządowego Centrum Legislacji we wtorek został opublikowany projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, przygotowany przez Ministerstwo Finansów.
  • Jedną z głównych zmian, jakie proponuje się w projekcie, jest zawieszenie stosowania przepisów wprowadzających minimalny podarek dochodowy od firm na okres roku.
  • Zawieszenie stosowania przepisów nie wyklucza wprowadzenia zmian w konstrukcji samego rozwiązania.

"Wskazany zabieg legislacyjny uchroni polskie firmy przed ewentualnymi negatywnymi konsekwencjami wejścia w życie tego podatku w okolicznościach, gdy zawirowania polityczno-gospodarcze mają wpływ na globalną gospodarkę i tym samym na funkcjonujące w jej przestrzeni podmioty, co jest szczególnie nasilone w odniesieniu do Polski" - podano w uzasadnieniu do projektu.

Jednocześnie, jak stwierdzono w uzasadnieniu, zawieszenie stosowania przepisów nie wyklucza wprowadzenia zmian w konstrukcji samego rozwiązania. Dodano, że przepisy w obecnym kształcie powodują bowiem w szczególności, że "minimalnym podatkiem dochodowym są obejmowane podmioty, których wyniki podatkowe (strata lub niski poziom dochodowości) nie zawsze są rezultatem działań optymalizacyjnych".

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Zmiany, jakie projekt ma wprowadzić do przepisów o podatku minimalnym, dotyczą m.in. podwyższenia do 2 proc. wskaźnika rentowności i zmiany sposobu jego liczenia poprzez wyłączenie z kosztów uzyskania przychodów opłat z tytułu umowy leasingu, wyłączenie z przychodów wartości należności handlowych zbywanych na rzecz podmiotów z branży faktoringowej oraz wyłączenie z kosztów uzyskania przychodów wzrostu wartości wynagrodzeń i składek na ubezpieczenie społeczne w odstępach rocznych oraz wzrostu wartości energii w odstępach rocznych, a także o wartości podatku akcyzowego. Poza tym z podatku minimalnego zostaną wyłączone firmy o przychodach rocznych nie większych niż 2 mln euro, spółki komunalne czy spółki zajmujące się świadczeniem usług ochrony zdrowia.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Podatek minimalny jeszcze poczeka. Będzie zawieszony na rok

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA