Pod Wawelem szkolą innowacyjnie

W Małopolsce powstał nowatorski w skali całego kraju projekt Standardów Usług Edukacyjno - Szkoleniowych. Instytucjom uczącym daje on wskazówki, jak świadczyć usługi szkoleniowe na najwyższym poziomie, a mieszkańcom ułatwia wybór wartościowych ofert kształcenia.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pod Wawelem szkolą innowacyjnie

PODZIEL SIĘ


Autor: ang

27 lut 2013 12:49


Od 4 marca firmy będą mogły poddać się audytowi, dzięki któremu będą miały szansę sprawdzić czy spełniają Małopolskie Standardy Usług Edukacyjno Szkoleniowych (MSUES).

Małopolskie Standardy zostały opracowane na zlecenie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie przez naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego pod kierunkiem prof. dr hab. Grażyny Prawelskiej - Skrzypek. Później były długo konsultowane m.in. z firmami szkoleniowymi oraz instytucjami zamawiającymi szkolenia, skupionymi w Małopolskim Partnerstwie na rzecz Kształcenia Ustawicznego.

Model standardów edukacyjno - szkoleniowych odnosi się do czterech elementów: usługi edukacyjno - szkoleniowej, kompetencji kadry szkoleniowej, infrastruktury, organizacji i obsługi klienta oraz zarządzania jakością usług szkoleniowych. Model ma być podstawą do kompleksowego weryfikowania jakości szkoleń dostępnych na rynku. Małopolskie Standardy Usług Edukacyjno - Szkoleniowcych zawierają również m.in. zasady przyznawania znaku jakości, charakterystykę organizacji przyznającej taki znak oraz mechanizm jej wyłaniania, a także procedury akredytacji.

Standardy były już sprawdzane przez Wszechnicę Uniwersytetu Jagiellońskiego w 20 instytucjach szkoleniowych. Celem pilotażu było udoskonalenie projektu MSUES do wersji praktycznej, możliwej do zastosowania na rynku. Z myślą o tych, którzy dbają o jakość usług szkoleniowych swojej firmy, szukają wiedzy o zapewnianiu jakości i chcą lepiej poznać MSUES, został opracowany „Przewodnik po Małopolskich Standardach Usług Edukacyjno - Szkoleniowych".

W Małopolsce powstało również Centrum Zapewniania Jakości Kształcenia, a od 4 marca dostępne będzie narzędzie do samoewaluacji instytucji szkoleniowej pod kątem spełniania Małopolskich Standardów. Następnie firmy szkoleniowe będą mogły poddać się audytowi zewnętrznemu pod tym samym kątem i mieć szansę na uzyskanie znaku jakości. W kolejnych latach testowany będzie system bonów szkoleniowych, który pozwoli przedsiębiorcy na wybór oferty szkoleniowej odpowiedniej dla jego potrzeb, mając do dyspozycji bazę zweryfikowanych firm oferujących szkolenia.

Między innymi o sposobie zapewniania jakości szkoleń w Małopolsce będą dyskutowali samorządowcy, naukowcy, przedstawiciele instytucji rynku pracy i rynku szkoleń, a także politycy podczas VI Konferencji Małopolska otwarta na wiedzę, która odbędzie się 4 marca w Krakowie. Początek wydarzenia o godz. 10.00 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.