Poczet królowych biznesu. Na czele: szefowa IBM

Listę 50. najpotężniejszych kobiet biznesu opublikowaną przez magazyn "Fortune" otwiera 56-letnia Ginni Rometty, obecna szefowa koncernu IBM.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Poczet królowych biznesu. Na czele: szefowa IBM

PODZIEL SIĘ


Autor: Przegląd prasy/Fortune

14 paź 2013 9:59


Autorzy rankingu doceniają jej charyzmę w prowadzeniu firmy z ponad 100-letnią historią, a także odwagę w podejmowaniu decyzji, np. dotyczących ekspansji tego giganta IT na rynek afrykański. To już drugi rok z rzędu, kiedy Ginni Rometty została uznana za najpotężniejszą kobietę biznesu magazynu "Fortune".

Na drugim miejscu również bez zmian - swoją pozycję utrzymała szefowa PepsiCo, 57-letnia Indra Nooyi.

Natomiast na trzecie miejsce awansowała Ellen Kullman, szefowa chemicznego giganta, firmy DuPont (w ubiegłym roku ta 57-letnia businesswoman zajmowała miejsce 5.).

Tuż za nią uplasowała się 59-letnia Marillyn Hewson z Lockheed Martin. Awansowała na 4. pozycję z 19. miejsca, które zajmowała jeszcze w ubiegłym roku. Ta stojąca na czele amerykańskiego giganta zbrojeniowego kobieta całkiem nieźle sobie radzi. Za czasów jej prezesury zysk i wartość rynkowa spółki wzrosła (mimo cięć na wydatki w budżecie federalnym USA).

Pierwszą piątkę najpotężniejszych kobiet biznesu zamyka Sheryl Sandberg, dyrektor operacyjna Facebooka. Od wyróżnionych w pierwszej czwórce szefowych firm, Sandberg różni nie tylko stanowisko, ale i wiek - prawa ręka Zuckerberga ma 44-lata.

Na kolejnych miejscach uplasowały się: Irene Rosenfeld, szefowa Mondelez International, na 7. miejscu Patricia Woertz, szefowa Archer Daniels Midland, na miejscu 8. Marissa Mayer, 38-letnia prezes Yahoo, na 9. Meg Whitman prezes HP, a na miejscu 10. Abigail Johnson, szefowa FMR (Fidelity Investments).

Wszystkie wymienione panie zarządzają amerykańskim biznesem. Jednak "Fortune" opublikował również ranking 50. najpotężniejszych kobiet międzynarodowego biznesu. Na jego prowadzeniu: 60-letnia prezes brazylijskiego koncernu paliwowego Ptrobras, Maria das Gracas Foster.

Niestety na liście nie znalazło się żadne polskie nazwisko. Najbardziej wpływową menedżer z Europy okazała się zajmująca 5.pozycję Annika Falkengren, 51-letnia prezes szwedzkiego banku SEB.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.