PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Po wypadku rusza tylko głową, dzięki technologii normalnie pracuje

Jeszcze kilkanaście lat temu Krzysztof był górnikiem. Chłop jak dąb, codziennie zjeżdżał pod ziemię. Przyszedł dzień, który zmienił całe jego życie. Wypadek. Od tego czasu jest leżący, rusza tylko głową. Dzięki specjalnym okularom za 600 dolarów i gryzakowi, który umożliwia mu pisanie na klawiaturze, z powodzeniem pracuje w firmie marketingowej Leżę i Pracuję. Jego historia to przykład, jak technologie mogą pomóc w walce z wykluczeniem osób z niepełnosprawnościami.

Po wypadku rusza tylko głową, dzięki technologii normalnie pracuje
Główną nagrodę w konkursie Huawei otrzymał start-up Wheelstair. To medyczna przystawka do wózków inwalidzkich (fot. Facebook/Wheelstair)
REKLAMA
  • O tym, jak wykorzystać potencjał osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy, jak w tym może pomóc technologia, rozmawialiśmy podczas debaty "Technologia przeciwko wykluczeniu", która odbyła się w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
  • Poznaliśmy również laureatów I edycji akcji Huawei Startup Challenge. Konkurs, który ma na celu znalezienie odpowiedzialnych społecznie polskich start-upów, wygrały  Wheelstair, Associated Apps, Parrot One.
  • - Rozwiązania architektoniczne i technologiczne zapewniające dostęp osobom niepełnosprawnym są. Tylko my musimy chcieć je wykorzystywać - mówi Przemysław Kurczewski, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Zapraszamy do obejrzenia dyskusji "Technologia przeciwko wykluczeniu", która odbyła się podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Krzysztof to jeden z pracowników agencji marketingowej Leżę i Pracuję. To firma, która powstała po to, żeby dawać pracę osobom z niepełnosprawnością ruchową. Na jej czele stoi Majka Lipiak, prezes Fundacji Leżę i Pracuję.

- Śmiejemy się, że pracowaliśmy zdalnie, zanim to było modne. Przekonywałam Artura, jednego z pierwszych pracowników, który z racji niepełnosprawności od 20 lat nie pracował, że skoro ma w domu internet i komputer, to śmiało może pracować z łózka - opowiada o początkach powstania firmy. - W ten sposób pokazujemy, że osoby niepełnosprawne to niewykorzystany potencjał. Według rożnych źródeł jest ich w Polsce między trzema a siedmioma milionami. Dzięki technologiom naprawdę mogą pracować - dodaje i podaje kolejny przykład.

Majka Lipiak (fot. PTWP)
Majka Lipiak (fot. PTWP)

Krzysztof jeszcze kilkanaście lat temu był górnikiem. Przyszedł dzień, który zmienił całe jego życie. Wypadek. Od tego czasu jest leżący, rusza tylko głową. Mimo to dzięki technologii - a dokładnie specjalnym okularom za 600 dolarów i gryzakowi, który umożliwia mu pisanie na klawiaturze - z powodzeniem pracuje.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Po wypadku rusza tylko głową, dzięki technologii normalnie pracuje

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA