PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Po strajku w Wenezueli zakończyły się wybory do Zgromadzenia Konstytucyjnego

  • Autor: PAP/GP
  • 31 lip 2017 6:30

W Wenezueli zakończyły się w niedzielę wieczorem (czasu lokalnego, 30 lipca) wybory do Zgromadzenia Konstytucyjnego rozpisane przez niepopularnego prezydenta Nicolasa Maduro mimo braku poparcia obywateli dla tego pomysłu.

Po strajku w Wenezueli zakończyły się wybory do Zgromadzenia Konstytucyjnego
Wenezuela (fot.:wikimedia.org/CC)
REKLAMA

• Wybory za niezgodne z wolą społeczeństwa uważa 70 proc. Wenezuelczyków. Wyrażali oni opór wobec głosowania i zmian politycznych także w niedzielę, gdy były otarte lokale wyborcze.

• Polityczne konsekwencje wyboru deputowanych do Zgromadzenia Konstytucyjnego mogą być duże, bo sąsiednie kraje nie uznają niedzielnego głosowania.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

 

Głosowanie miało początkowo odbywać się w godzinach 6-18 czasu lokalnego (godz. 12-24 czasu polskiego), jednak przedłużono je o godzinę.

Do udziału w głosowaniu uprawnionych było 19,4 mln Wenezuelczyków. 545 przedstawicieli nowo powołanego Zgromadzenia Konstytucyjnego wybierano spośród ok. 5,5 tys. kandydatów.

Członkowie Konstytuanty, której kadencja nie została określona ustawą, będą mieli praktycznie niegraniczony czas na dokonanie zmian w prawodawstwie wenezuelskim, w tym dotyczących wyborów nowego parlamentu (obecny, w którym ogromną większość ma opozycja, został praktycznie pozbawiony przez rząd swych prerogatyw i sterroryzowany przez bojówkarzy).

Ponad 70 proc. Wenezuelczyków sprzeciwia się planom zmian w systemie władzy i samej idei zwołania Konstytuanty - podał ośrodek badawczy Dataanalisis.

Kraj stanął w dzień głosowania?

Swój sprzeciw Wenezuelczycy wyrazili także w dzień głosowania, masowo uczestnicząc w protestach ulicznych i strajkach. Dochodziło do starć z policją, w których - jak podały wenezuelskie władze - śmierć poniosło siedem osób. Zdaniem opozycji rzeczywisty bilans ofiar jest wyższy i wynosi 12 osób.

Agencja DPA pisze, że wyniku kontrowersyjnych wyborów członków Zgromadzenia Konstytucyjnego nie uzna wiele krajów Ameryki Południowej.

Za nielegalne uznał je m.in. prezydent Argentyny Mauricio Macri, który stwierdził, że wybory te zorganizowano wbrew woli ponad siedmiu milionów obywateli Wenezueli.

Podobną opinię wyraziły władze Peru i Kolumbii. Kolumbijski prezydent Juan Manuel Santos zaapelował o "pokojowe i demokratyczne rozwiązanie", wyrażając nadzieję, że jego znalezienie nastąpi "jak najszybciej".

Przeciwnicy władz postrzegają niedzielne głosowanie jako próbę pełnego zawłaszczenia władzy przez prezydenta Maduro. Jego obecny mandat wygasa w 2019 roku.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Po strajku w Wenezueli zakończyły się wybory do Zgromadzenia Konstytucyjnego

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA