PLL LOT uniknie bankructwa. Komisja Europejska litościwa

Dobry i ważny dzień dla Polskich Linii Lotniczych LOT. Komisja Europejska ogłosiła dziś, że pomoc państwa dla narodowego przewoźnika, w wysokości około 200 milionów euro, jest zgodna z unijnymi zasadami. Oznacza to, że linie nie będą musiały zwracać pieniędzy, które dostały z budżetu i unikną bankructwa. W grudniu 2012 roku LOT otrzymał pierwszą transzę w wysokości około stu milionów euro.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

PLL LOT uniknie bankructwa. Komisja Europejska litościwa

PODZIEL SIĘ


Autor: Polskie Radio

29 lip 2014 16:31


W czasie postępowania, które trwało od listopada zeszłego roku, Bruksela badała przede wszystkim założenia planu restrukturyzacji LOT-u, przedstawionego Komisji kilka miesięcy wcześniej.

Uznaliśmy, że plan ten opiera się na realistycznych założeniach i powinien pozwolić spółce odzyskać długotrwałą rentowność w rozsądnych ramach czasowych" - powiedział rzecznik Komisji Antoine Colombani.

Co ważne, odbędzie się to - zdaniem Brukseli - bez nadmiernych zakłóceń konkurencji na europejskim rynku. "To jest nasze ostatnie słowo w tej sprawie" - dodał Colombani.

Prezes PLL LOT, Sebastian Mikosz przyznał, że dzień ten jest bardzo ważnym dla przewoźnika. "Dzisiejsza decyzja potwierdza, że otrzymaliśmy pomoc zgodnie z prawem i że nasz Plan Restrukturyzacji realizujemy w całkowitej zgodzie z przepisami Unii Europejskiej" - czytamy w komunikacie przesłanym IAR. Sebastian Mikosz podkreślał, że opisane w planie naprawczym działania zapewniają długoterminową konkurencyjność LOT, nie powodując zakłócenia wspólnego rynku i konkurencji.

Czytaj też: Związkowcy donoszą na LOT do Unii

Prezes LOT podziękował pasażerom, którzy - jak napisał - "doceniając nasze nowe produkty i usługi, wierzą w zmiany, jakie wdrażamy". Dodał, że LOT stał się nowoczesnym europejskim przewoźnikiem sieciowym, łączącym Polskę oraz Europę Centralną i Wschodnią z kluczowymi miejscami na świecie.

Mikosz przypomniał, że w 2013 roku LOT odnotował po raz pierwszy od pięciu lat zysk netto w wysokości 26 milionów złotych. Wynik na działalności podstawowej był na poziomie minus 4 milionów złotych. Tym samym był o 138 milionów złotych lepszy niż zakładano w Planie.

Rzeczniczka LOT Barbara Pijanowska-Kuras powiedziała, że decyzja urzędników to efekt planu reform w firmie. Zakładał on z jednej strony zwolnienia pracowników biurowych, z drugiej ograniczenie siatki połączeń - między innymi zagranicznych.

Wdrażanie planu reform ma się zakończyć w październiku 2015 roku. Po tym terminie LOT będzie mógł rozbudowywać siatkę połączeń. Prace nad nową strategią przewoźnika już trwają. Ma ona między innymi określić, jak LOT chce się rozwijać i jak rozplanować flotę.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.