×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

PKN Orlen: Będą zmiany w radzie nadzorczej?

  • Autor: PAP/AT
  • 29 cze 2017 12:31

30 czerwca na obradach Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia (ZWZ) PKN Orlen zostaną m.in. podjęte decyzje ws. absolutorium dla zarządu i rady nadzorczej spółki oraz dokonane zostaną zmiany w składzie rady.

PKN Orlen: Będą zmiany w radzie nadzorczej?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• 30 czerwca odbędzie się Zwyczajne Walne Zgromadzenie (ZWZ) PKN Orlen.

• Wiadomo już, że zmieni się skład zarządu PKN Orlen - wiceprezes Sławomir Jędrzejczyk i członek zarządu Piotr Chełmiński nie będą ubiegać się o stanowiska w zarządzie spółki.

• Ustalenie wysokości dywidendy PKN Orlen za 2016 r., absolutorium dla zarządu i rady nadzorczej spółki oraz zmiany w składzie rady to najważniejsze punkty porządku obrad ZWZ.

W połowie marca zarząd PKN Orlen zaproponował, by dywidenda z zysku netto spółki za 2016 r., w rekordowej wysokości ponad 5,3 mld zł, wyniosła 3 zł na jedną akcję. Byłaby to największa dywidenda dla akcjonariuszy w historii płockiego koncernu.

Można przypuszczać, że jak poprzednio, decyzje w sprawach, które znalazły się w porządku obrad ZWZ PKN Orlen, zależeć będą przede wszystkim od stanowiska Skarbu Państwa - największego akcjonariuszem płockiego koncernu, reprezentowanego tam obecnie przez ministra energii.

To właśnie na wniosek ministra energii porządek obrad najbliższego ZWZ PKN Orlen uzupełniono o projekty uchwał dotyczące zmian w składzie rady nadzorczej spółki, ustalenia zasad rozporządzania składnikami jej aktywów trwałych, zasad postępowania przy zawieraniu umów, w tym na usługi prawne, marketingowe i doradztwa związanego z zarządzaniem oraz określenia wymagań dla kandydata na członka zarządu płockiego koncernu.

Wniosek o rozpatrzenie projektów uchwał w tym zakresie minister energii uzasadnił koniecznością wypełnienia zapisów ustawy z grudnia 2016 r. o zasadach zarządzania mieniem państwowym, a także zapisami statutu PKN Orlen i Kodeksu spółek handlowych w sprawie zmian w składzie rady nadzorczej, które przysługują akcjonariuszowi.

Czytaj też: PKN Orlen: Pracownicy dostaną podwyżki

W uzasadnieniu wniosku minister energii podkreślił, że ustawa o zasadach zarządzania mieniem państwowym "nałożyła na podmioty uprawnione do wykonywania praw z akcji należących do Skarbu Państwa obowiązek podejmowania działań w celu określenia w drodze uchwały Walnego Zgromadzenia lub w statucie spółki spraw, które powinny wymagać szczególnego nadzoru w zakresie rozporządzania majątkiem spółki, jak również określiła wymagania dla kandydatów na członków organów nadzorczych i zarządzających".

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PKN Orlen: Będą zmiany w radzie nadzorczej?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA