PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Piwo daje zarobić. Pracownicy są wydajni i nieźle wynagradzani

  • jk
  • 5 sie 2022 20:00

5 sierpnia swoje święto obchodzą pracownicy browarów - wypada Dzień Piwa i Piwowara. W Polsce branża ta generuje ok. 115 tys. miejsc pracy.

Piwo daje zarobić. Pracownicy są wydajni i nieźle wynagradzani
Firmy piwowarskie pozostały istotnymi pracodawcami, zatrudniając bezpośrednio 9,5 tys. osób (Fot. Pixabay)
REKLAMA
  • Mimo pandemii firmy piwowarskie pozostały istotnymi pracodawcami, zatrudniając bezpośrednio 9,5 tys. osób.
  • Z produkcją i sprzedażą piwa związane są też miejsca pracy w przemyśle lekkim, handlu, transporcie czy branży HoReCa, dlatego łączne zatrudnienie utrzymane w Polsce w 2020 r. dzięki branży piwowarskiej to aż 115 tys. miejsc pracy.
  • Wysoka wydajność przekłada się na pensje pracowników. Roczne średnie zarobki w sektorze piwowarskim to 90 tys. zł brutto - niemal dwa razy więcej niż w przetwórstwie przemysłowym.

Z raportu „Podsumowanie analizy wybranych wskaźników wpływu przemysłu piwowarskiego na polską gospodarkę i otoczenie”, opracowanego w 2022 r. przez firmę Deloitte na zlecenie ZPPP Browary Polskie, wynika, że pomimo dużych wyzwań związanych z pandemią, branża piwowarska stabilizowała finanse publiczne oraz gospodarkę narodową dzięki wzrostowi wpływów podatkowych.

Kiedy w 2020 r. całkowite dochody budżetowe państwa zmniejszyły się o prawie 1 proc., wpływy podatkowe z browarów rosły, całościowo o 2 proc. W porównaniu z rokiem 2019, podatek akcyzowy wpłacony przez browary w 2020 r. był większy o ponad 5 proc. W przypadku VAT-u wpływy te wzrosły o 11 proc., a podatku PIT – o 1,3 proc. rok do roku. Łączna suma wpływów z tytułu różnych podatków od branży piwowarskiej i jej kontrahentów wyniosła w 2020 roku aż 11,14 mld zł.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Piwo w pracy? Czemu nie, ale pod pewnymi warunkami

- Pandemia, szczególnie w pierwszym roku, zachwiała naszą branżą. Mieliśmy do czynienia z załamaniem optymizmu konsumenckiego i wyraźnym zmniejszeniem konsumpcji, spowodowanym ograniczeniem możliwości spotkań towarzyskich i praktycznym zanikiem konsumpcji podczas różnego typu wydarzeń masowych. Mimo to, polskie browary utrzymały łańcuch wartości oraz miejsca pracy, dając impuls do pobudzenia gospodarki - mówi Bartłomiej Morzycki.

Piwo z polskim charakterem

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Piwo daje zarobić. Pracownicy są wydajni i nieźle wynagradzani

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA