PIP: Elastyczny czas pracy już w 1162 firmach

Coraz więcej firm wprowadza u siebie elastyczny czas pracy – wynika z danych Państwowej Inspekcji Pracy. Rozwiązanie to największą popularnością cieszy się głównie w Poznaniu, Katowicach i Krakowie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

PIP: Elastyczny czas pracy już w 1162 firmach

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

28 lis 2014 10:00


- Elastyczny czas pracy to wsparcie dla firm, które zależne są od sezonowości produkcji. Dzięki temu rozwiązaniu mogą ustalać indywidualny czas pracy dla swoich pracowników w zależności od potrzeb firmy. To także gwarancja dla pracowników, że podczas przestojów w firmie nie zostaną zwolnieni – wyjaśnia Władysław Kosianiak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.

Z danych Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że do 4 listopada br. elastyczny czas pracy wprowadziło już 1162 pracodawców. To głównie duże przedsiębiorstwa zatrudniające od 50 do 249 osób (432). Nieco mniej było średnich firm, zatrudniających do 49 pracowników (327), oraz tych najmniejszych, zatrudniających max. 9 osób (208).

Czytaj też: Elastyczny czas pracy: większa swoboda i większa wydajność

Najchętniej z nowych rozwiązań korzystają przedsiębiorstwa zajmujące się przetwórstwem przemysłowym (37 proc.), handlem i naprawami (16 proc.) oraz budownictwem (ponad 10 proc.).

Najwięcej firm wprowadziło nowe przepisy w Poznaniu (185), Katowicach (184) i Krakowie (99).

Firmy mogą uelastyczniać czas pracy od sierpnia zeszłego roku. Pracodawcy mogą skorzystać z dwóch nowych rozwiązań. Pierwsze to wydłużenie okresu rozliczeniowego czasu pracy do maksymalnie 12 miesięcy. Wcześniej nie mogło to być więcej niż 4 miesiące. Pozwala to dostosować pracę pracowników do bieżących zamówień.

Czytaj też: Kosiniak-Kamysz: Ponad tysiąc firm wprowadziło elastyczny czas pracy

Drugie rozwiązanie to możliwość wprowadzenia w firmie ruchomego czasu pracy. Pracownicy mogą dzięki temu zaczynać pracę np. w poniedziałek, środę i piątek o godzinie 9 rano, a we wtorek i w czwartek o 10. Mogą również rozpoczynać dzień np. między godziną 7 a 10. Ułatwia to pracownikom godzenie życia rodzinnego z pracą.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.