PARTNERZY PORTALU

Pieniądze to nie wszystko. Oto jaki będzie świat benefitów w 2022 roku

Co w 2022 roku będzie największym wabikiem na kandydatów? Jakie benefity będą pożądane? Z czego powinniśmy zrezygnować? Takie pytania zadaliśmy przedstawicielom świata biznesu i HR. Czego możemy się spodziewać w 2022 roku? Przede wszystkim benefitów, które uwzględniać będą elastyczność, rozwój i szeroko pojęty dobrostan pracowników.

Pieniądze to nie wszystko. Oto jaki będzie świat benefitów w 2022 roku
Benefity odpowiadające potrzebom pracowników powinny być elastyczne, spersonalizowane i gwarantujące stabilność (fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Z raportu przygotowanego przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców w 2021 r. wynika, że pracownicy chcą dziś otrzymywać benefity pomagające zmierzyć się im z indywidualnymi problemami.
  • Benefity odpowiadające potrzebom pracowników powinny być elastyczne, spersonalizowane i gwarantujące stabilność.
  • Duże znaczenie będzie miał także sposób, w jaki pracodawcy podchodzić będą do prywatnego życia pracowników.

Pandemia jasno pokazała, że standardowe i popularne przed pandemią benefity pozapłacowe nie spełniają już swojej roli. Po co pracownikom owoce, skoro pracują zdalnie? Jak wykorzystać kartę sportową, jeśli z powodu obostrzeń zamknięte są siłownie?

Kolejne lockdowny i obostrzenia sanitarne postawiły akcent na punkty przed pandemią mniej zauważalne. Z raportu przygotowanego przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców w 2021 r. jasno wynika, że pracownicy chcą dziś otrzymywać benefity pomagające zmierzyć się im z indywidualnymi problemami.  

Raport "Kapitał zdrowia. Pandemia: punkt zwrotny dla benefitów pracowniczych" jasno pokazuje, że nowa rzeczywistość, w jakiej przyszło nam funkcjonować, spowodowała, że oferowane dotychczas świadczenia są niewystarczające i czeka nas wielka rewolucja w benefitach dla pracowników.

Rewolucja, która już się dzieje. Potwierdzają to rozmowy, jakie przeprowadziliśmy z 13 managerami. Wszyscy jasno podkreślają, że nowe benefity powinny być spersonalizowane, powinny dbać o zdrowie (zarówno psychiczne, jak i fizyczne) pracowników i przede wszystkim powinny dbać o ich rozwój. 

Co jeszcze czeka nas w 2022 roku?

Zdrowie ciała i głowy

- Kultura organizacyjna i stabilne zatrudnienie w dobrej atmosferze - oto czego będą oczekiwać pracownicy - uważa dyrektor operacyjny agencji InterKadra Urszula Bielińska-Gryszówka. W przygotowanym dla naszego portalu komentarzu podkreśla, że kandydaci, wybierając ofertę , zwracają uwagę nie tylko na proponowaną wysokość zarobków. 

- Ważne są również inne aspekty. Praca hybrydowa/zdalna, możliwość rozwoju – nie tylko ścieżka kariery i awansów, ale również szkolenia zewnętrze dopasowane do indywidualnych potrzeb oraz możliwość podnoszenia kompetencji. Multisport czy opieka medyczna stały się już standardem i nie wyróżniają pracodawcy na rynku - zauważa.  

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Pieniądze to nie wszystko. Oto jaki będzie świat benefitów w 2022 roku

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Tomasz 2022-01-10 09:46:36

    Warto przestać zakłamywać rzeczywistość i powtarzać, że programy zdrowotne to standard. Niestety tak nie jest i przy obecnym podejściu pracodawców zapewne jeszcze długo tak nie będzie. Jak pokazują raporty Polskiej Izby Ubezpieczeń jedynie 1/3 wszystkich zatrudnionych korzysta z tego jakże potrzebnego benefitu. Czy może być coś ważniejszego niż zapewnienie pracownikom możliwości realizacji podstawowych potrzeb zdrowotnych zwłaszcza w czasach pandemii i kompletnej zapaści systemu publicznego?

  • Zeghar 2022-01-08 15:13:29

    Zaraz, czekaj, co? To że NIK ma w swoich strukturach oddzielne biuro organizacyjne, to jeszcze ujdzie. Chociaż patrząc na ich strukturę zastanawiam się, dlaczego nie jest połączone z biurem gospodarczym. Ale że kieruje nią osoba w randze dyrektora? Stanowisko z większym mnożnikiem kwoty bazowej, czytaj kosztujące nas podatników więcej?

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA