PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Pieniądze to nie wszystko. Bez tego ludzie odejdą z pracy

  • jk
  • 31 lip 2022 0:00

Ten aspekt pracownicy cenią niemal tak bardzo, jak pieniądze. Dwie trzecie polskich pracowników uważa, że istotnym aspektem atrakcyjnego miejsca zatrudnienia jest przyjazna atmosfera w pracy, a co czwarty polski zatrudniony uważa, że pracodawcy powinni brać czynny udział w zapewnianiu dobrostanu pracowników.

Pieniądze to nie wszystko. Bez tego ludzie odejdą z pracy
Dla 59 proc. badanych ważna jest równowaga między życiem zawodowym a prywatnym (fot. Unsplash/Ant Rozetsky)
REKLAMA
  • Według 69 proc. polskich pracowników - oprócz wynagrodzenia i benefitów - w miejscu zatrudnienia ważna jest przyjazna atmosfera. Jest to wynik zdecydowanie wyższy niż średnia europejska - 63 proc.
  • Dla 59 proc. badanych ważna jest równowaga między życiem zawodowym a prywatnym.
  • Polscy pracownicy wyżej niż przeciętny pracownik w Europie (28 proc.) cenią dobrostan. W skali europejskiej aspekt ten zajmuje szóste miejsce ex aequo z benefitami w zakresie opieki zdrowotnej za czynnikami takimi, jak zarobki czy dodatkowe benefity.

Czego polscy pracownicy oczekują od pracodawców? Z raportu agencji Randstad "Employer Brand Research" wynika, że najczęściej wymienianym czynnikiem jest atrakcyjność wynagrodzeń i benefitów - tak twierdzi czterech na pięciu badanych.

Bardzo istotnymi aspektami są także te związane z szeroko rozumianym dobrym samopoczuciem w miejscu pracy. Według 69 proc. pracowników ważna jest przyjazna atmosfera w miejscu zatrudnienia. Jest to wynik zdecydowanie wyższy niż średnia europejska - 63 proc.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: "Model misia" już się nie sprawdza. Dziś pracownicy chcą czegoś innego

Na piątym miejscu z kolei znalazła się równowaga między życiem zawodowym a prywatnym (59 proc.; za stabilnością zatrudnienia i możliwościami rozwoju kariery - odpowiednio 67 i 63 proc.).

Zróżnicowane oczekiwania

Jak wynika z badania Randstad, waga różnych czynników jest zależna od rodzaju wykonywanej pracy. Dla 80 proc. pracowników umysłowych wynagrodzenie i benefity są istotnym kryterium wyboru pracodawcy, a w dalszej kolejności są atmosfera w miejscu pracy (69 proc.), stabilność zatrudnienia (68 proc.), możliwość rozwoju zawodowego (64 proc.) i work-life balance (61 proc.).

Dla pracowników fizycznych czynniki te mają nieco mniejsze znaczenie (ok. 5 punktów proc.). Najwyraźniej tę różnicę widać w przypadku możliwości rozwoju i równowagi między życiem zawodowym a prywatnym (10 punktów proc.).

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pieniądze to nie wszystko. Bez tego ludzie odejdą z pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA