PGE będzie musiała zamknąć elektrownie?

41 polskich elektrowni przekracza nowe normy środowiskowe. W całej Unii Europejskiej funkcjonuje dziś 108 instalacji, które będą miały problem z dostosowaniem się do nowych norm emisji. W grupie zagrożonych zamknięciem wskazano m.in. należące do PGE elektrownie Bełchatów, Turów i Opole.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

PGE będzie musiała zamknąć elektrownie?

PODZIEL SIĘ


Autor: pt/pap

16 maj 2017 6:41


Pod koniec kwietnia nie tylko Polska przegrała batalię o powstrzymanie postępującej polityki dekarbonizacji energetyki. W całej Unii Europejskiej funkcjonuje dziś 108 instalacji, które będą miały problem z dostosowaniem się do nowych norm emisji - pisze "Rz", powołując się na raport Institute for Energy Economics and Financial Analysis (IEEFA).

Jak informuje gazeta, chodzi o obowiązujące od początku przyszłej dekady limity emisji dla tlenków azotu i siarki, a także wprowadzone dla pierwiastków metali ciężkich zawieszonych w powietrzu (tzw. konkluzji BAT/BREF do dyrektywy o emisjach przemysłowych), które mają się zaostrzać od ośmiu lat.

W grupie zagrożonych zamknięciem wskazano m.in. należące do PGE elektrownie Bełchatów, Turów i Opole. Na liście zagrożonych znalazły się też aktywa będące w rękach francuskiego EDF (8,03 proc.), czeskich EPH (2,88 proc.) i CEZ (6,5 proc.) oraz tych zlokalizowanych w Hiszpanii i w Włoszech - Enela i Endesy (8,11 proc.) - czytamy we wtorkowym wydaniu "Rz".

Zdaniem eksperta WiseEuropa, którego cytuje gazeta, w polskich warunkach największy problem z dostosowaniem będą miały mniejsze bloki ciepłownicze. W przypadku elektroenergetyki koszty jednostkowe nie będą duże. Zwłaszcza że część firm w ostatnich latach już inwestowała w filtry w dużych jednostkach.

Podobał się artykuł? Podziel się!
PGE

REKLAMA

4 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

energetyk z elektrowni 2017-05-17 13:46:52

Do energetyka: Nie siej fermentu! To nie UE prowadzi do tego, że będziemy musieli kupić energię od sąsiadów. To brak rozwoju (w wystarczającym stopniu) w Polsce energetyki innej niż oparta na węglu prowadzi do zagrożenia, że nasze źródła energii (niestety w większości węglowe) trzeba będzie zamykać. Żaden kraj unijny nie jest tak zagrożony jak Polska z powodów jak wyżej.

sławek 2017-05-17 08:44:46

Kilka lat temu zamykali Dolną odrę z tego powodu ,a teraz ani słowa.Do autora niestrasz ,niestrasz bo się z..... .

sławek 2017-05-17 08:40:15

Dekarbonizacja jest procesem uzdatniania