Petru: Proponowana zmiana w zarządzaniu spółkami to obsadzanie nowych Misiewiczów

• Proponowany przez rząd sposób nadzoru nad spółkami Skarbu Państwa oznacza obsadzanie ich przez "nowych Misiewiczów" - uważa szef Nowoczesnej Ryszard Petru.
• Aby rozwiązać problem spółek potrzebna jest prywatyzacja oraz przejrzyste kryteria konkursów - mówił.
• Premier Beata Szydło podkreśliła, że rząd zmienia system zarządzania spółkami Skarbu Państwa.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Petru: Proponowana zmiana w zarządzaniu spółkami to obsadzanie nowych Misiewiczów

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

5 paź 2016 12:56


Petru ocenił w środę (5 października) na konferencji prasowej w Sejmie, że "proponowany przez rząd nowy sposób nadzoru nad spółkami Skarbu Państwa oznacza niestety obsadzanie ich przez nowych Misiewiczów". "Pomimo deklaracji premier Beaty Szydło, pomimo pseudodziałań CBA, Misiewicze bankietują w najlepsze" - przekonywał.

"Apelujemy do premier Beaty Szydło, aby jednoznacznie odniosła się do tych kwestii. To nie jest tak, że jest to jedna, druga czy trzecia sprawa, w Polsce są ich setki, a być może tysiące. Bez jednoznacznego przecięcia nie ma szans, aby sytuacja w spółkach Skarbu Państwa się oczyściła. To, że dwóch, trzech Misiewiczów zostało zwolnionych, nie oznacza, że inni w tym momencie nie są poobsadzani" - powiedział Petru.

Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk informował we wtorek, że zarząd merytoryczny nad spółkami Skarbu Państwa przejmą poszczególni ministrowie, a zarząd nadzorczy - KPRM. Ostateczny kształt projektu dot. zarządzania spółkami po likwidacji MSP ma być znany w przyszłym tygodniu.

Czytaj też: Nowoczesna: 200-300 tys. zł premii w PGNiG

Według Petru, plany rządu dotyczące nadzoru nad spółkami Skarbu Państwa nie rozwiązują żadnego problemu. "To że będzie kontrola ministra, to nie znaczy, że takich skandali, jak mieliśmy do czynienia dotychczas, nie będzie. Obawiam się, że one będą teraz realizowane po prostu przez inne grono współpracowników Jarosława Kaczyńskiego" - podkreślił Petru.

Zdaniem lidera Nowoczesnej, żeby rozwiązać problem spółek Skarbu Państwa, potrzebna jest prywatyzacja niektórych z nich. "Nie widzę powodu, żeby np. LOT czy Jastrzębska Spółka Węglowa były państwowe. Druga kwestia to przejrzyste, jasne kryteria konkursów, wszyscy muszą wiedzieć, jakie stanowiska i według jakich kryteriów są obsadzane" - zaznaczył.

Członek zarządu Nowoczesnej Paweł Rabiej przekonywał, że problemem jest obsadzanie spółek Skarbu Państwa przez osoby bez żadnych doświadczeń, za to bardzo wysoko opłacanych. Jak ocenił, to marnotrawstwo, niedbanie o majątek państwowy i ewidentny brak dobrego nadzoru właścicielskiego nad spółkami.

"Potrzebne są systemowe rozwiązania, bo rozwiązania, które zaproponowała we wtorek premier Beata Szydło, są dalece niewystarczające (...) ono nic nie zmienia w obsadzaniu spółek skarbu państwa Misiewiczami" - podkreślił Rabiej.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.