Perfekcjonista nie potrafi skończyć pracy? Lepiej przydzielić go do zespołu

• Perfekcjonizm w pracy bywa często największym przekleństwem – przysłania sposób na wyjście z impasu i nie pozwala radzić sobie z niepowodzeniami.
• Perfekcjoniści pochodzący z rodzin dysfunkcyjnych często poszukują zatrudnienia związanego z wysokim poziomem stresu i z działaniami na rzecz innych.
• Zdaniem ekspertów ich umiejętności najlepiej wykorzystać w zespole z osobami, które są lepszymi organizatorami i potrafią planować pracę.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Perfekcjonista nie potrafi skończyć pracy? Lepiej przydzielić go do zespołu

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

22 cze 2016 9:40


Perfekcjonizm ma swoje źródło w dzieciństwie. Bardzo często z tym problemem borykają się dorosłe dzieci alkoholików.

– Dorastanie w środowisku pozbawionym akceptacji, gdzie na każdą pochwałę trzeba ciężko zapracować, sprzyja chorobliwemu dążeniu do perfekcji. Dzieci alkoholików zmagają się z nawykiem nieustannego upewniania się, że nie zrobiły niczego złego. Za wszelką cenę próbują dogodzić innym, często kosztem własnej indywidualności, ponieważ walka o swoje potrzeby i przekonania jest dla nich czymś niewyobrażalnym – wyjaśnia Anna Seweryńska ze Stowarzyszenia Od-Do, pracującego dorosłymi dziećmi alkoholików.

Nieustanne dążenie, aby zadowolić najbliższe otoczenie, głęboki niedosyt akceptacji i niezwykle rozwinięte poczucie obowiązku to cechy często nabywane w rodzinach dysfunkcjonalnych, a w dorosłym życiu przenoszone na grunt zawodowy.

Przyda się w zespole

Rywalizacja w pracy jest czymś pozytywnym, ale pracodawcy powinni pamiętać o pewnych zasadach. Przede wszystkim, rozdzielając obowiązki i wyznaczając cele, powinni dostosować je do możliwości każdego z pracowników i ustalić je indywidualnie z każdym z podwładnych. Niezdrowa rywalizacja, nawet u osób nie mających problemów z radzeniem sobie z porażkami, prowadzi do wypalenia, utraty motywacji, a nawet do depresji.

– Kluczem do sukcesu może być praca zespołowa. Perfekcjoniści DDA bardzo często mają bardzo dobre pomysły, są kreatywni i empatyczni. Ich największym problemem jest jednak nieumiejętność doprowadzenia projektu do końca, a często mają także problem z jego rozpoczęciem – tłumaczy przedstawicielka Stowarzyszenia Od-Do. – Pracodawcy mogą jednak wiele zyskać, wykorzystując pomysłowość i drobiazgowość cechujące perfekcjonistów. Warto by pracowali w zespołach z osobami, które z kolei są dobrymi organizatorami i potrafią planować pracę, dzięki czemu ich zalety będą się uzupełniać.

Praca na rzecz innych

Perfekcjoniści DDA często poszukują zatrudnienia, które bezpośrednio związane jest z wysokim poziomem stresu, ponieważ to właśnie adrenalina stymuluje ich do pracy. Niejednokrotnie wybierają też zawody związane z działaniami na rzecz innych. Warto podkreślić, że w tego rodzaju zadaniach sprawdzają się bardzo dobrze – głównie dzięki cechom nabytym jeszcze w dzieciństwie, takim jak wynikający z poczucia winy odruch brania odpowiedzialności za innych oraz wyręczanie ich w rozwiązywaniu ich własnych problemów.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.