-
- •28 paź 2019 18:40
Obcokrajowców poszukujących pracy w Polsce do wyboru naszego kraju przekonują nie tylko zarobki. Pracownicy z zagranicy, podobnie jak Polacy, zwracają uwagę na atrakcyjność benefitów pozapłacowych oferowanych przez pracodawców.

- Płaca i benefity pozapłacowe to element, na który zwracamy największą uwagę szukając pracy.
- Na atrakcyjność benefitów pozapłacowy uwagę zwracają także przybywający do naszego kraju obcokrajowcy.
- Ukraińcy decydują się na emigrację głównie z powodów ekonomicznych. Zarabiają, by podnieść jakość nie tylko swojego życia. Z tego powodu ważne są dla nich benefity, które pozwalają im możliwie jak najwięcej zaoszczędzić - tłumaczy Tomasz Dudek, dyrektor OTTO Work Force Polska.
Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że składki na ubezpieczenie społeczne płaci w naszym kraju ponad 628 tys. cudzoziemców. Najwięcej z nich, około 468 tys., stanowią Ukraińcy. Z roku na rok rośnie także liczba zezwoleń na pracę wydawanych cudzoziemcom. Jak podaje GUS, w 2018 roku było ich 328,8 tys., to o 40 proc. więcej niż w roku 2018.
- Przy PKB powyżej 3,5 proc. będzie duża potrzeba zatrudniania i ściągania cudzoziemców. Demografia jest nieubłagana, jesteśmy w złej sytuacji i wszelkie programy socjalne, które dzisiaj są wdrażane, np. 500+, nawet, jeśli okażą się skuteczne, to beneficjentami będziemy za kilkanaście lat. Jesteśmy więc zmuszeni współpracować w sposób optymalny z naszymi partnerami ze Wschodu - podkreśla Cezary Maciołek, wiceprezes Grupy Progres.
Przeczytaj: Jak przyciągnąć cudzoziemców do pracy? Bez tej zmiany będzie bardzo trudno
Nie tylko atrakcyjna płaca
Firmy muszą o pracownika z obcym paszportem zawalczyć. Polscy pracodawcy konkurują bowiem z zarobkami, jakie mogą zaproponować nasi zachodni i południowi sąsiedzi (szacuje się, że na Słowacji i w Czechach są one wyższe o około 10-15 proc.). Stąd istotne są benefity pozapłacowe, jakie oferują pracodawcy.
- Ukraińcy decydują się na emigrację głównie z powodów ekonomicznych. Zarabiają, by podnieść jakość nie tylko swojego życia, ale także swoich najbliższych, którzy zostali na Ukrainie. Z tego powodu ważne są dla nich benefity, które pozwalają im możliwie jak najwięcej zaoszczędzić. Ze względu na niedobory siły roboczej na rynku pracy oraz na wyższe wynagrodzenia za granicą powinni w możliwie jak największym stopniu dopasować benefity pozapłacowe do oczekiwań swoich pracowników, by zatrzymać ich na dłużej – komentuje Tomasz Dudek, dyrektor OTTO Work Force Polska.


Słowa kluczowe
- Ukraina
- Tomasz Dudek
- Grupa Progres
- Otto Work Force
- Cezary Maciołek
- Karolina Serwańska
- Jurij Kariagin
- Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Ukraińskich w Polsce
- Polski HR
KOMENTARZE (3)