PARTNERZY PORTALU

Kuszenie przez benefity sposobem na zatrzymanie Ukraińców w Polsce

 • Karolina Markowska
  KM
 • 28 paź 2019 18:40

Obcokrajowców poszukujących pracy w Polsce do wyboru naszego kraju przekonują nie tylko zarobki. Pracownicy z zagranicy, podobnie jak Polacy, zwracają uwagę na atrakcyjność benefitów pozapłacowych oferowanych przez pracodawców.

Kuszenie przez benefity sposobem na zatrzymanie Ukraińców w Polsce
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
 • Płaca i benefity pozapłacowe to element, na który zwracamy największą uwagę szukając pracy.
 • Na atrakcyjność benefitów pozapłacowy uwagę zwracają także przybywający do naszego kraju obcokrajowcy.
 • Ukraińcy decydują się na emigrację głównie z powodów ekonomicznych. Zarabiają, by podnieść jakość nie tylko swojego życia. Z tego powodu ważne są dla nich benefity, które pozwalają im możliwie jak najwięcej zaoszczędzić - tłumaczy Tomasz Dudek, dyrektor OTTO Work Force Polska.

Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że składki na ubezpieczenie społeczne płaci w naszym kraju ponad 628 tys. cudzoziemców. Najwięcej z nich, około 468 tys., stanowią Ukraińcy. Z roku na rok rośnie także liczba zezwoleń na pracę wydawanych cudzoziemcom. Jak podaje GUS, w 2018 roku było ich 328,8 tys., to o 40 proc. więcej niż w roku 2018.

- Przy PKB powyżej 3,5 proc. będzie duża potrzeba zatrudniania i ściągania cudzoziemców. Demografia jest nieubłagana, jesteśmy w złej sytuacji i wszelkie programy socjalne, które dzisiaj są wdrażane, np. 500+, nawet, jeśli okażą się skuteczne, to beneficjentami będziemy za kilkanaście lat. Jesteśmy więc zmuszeni współpracować w sposób optymalny z naszymi partnerami ze Wschodu - podkreśla Cezary Maciołek, wiceprezes Grupy Progres.

Przeczytaj: Jak przyciągnąć cudzoziemców do pracy? Bez tej zmiany będzie bardzo trudno

Nie tylko atrakcyjna płaca

Firmy muszą o pracownika z obcym paszportem zawalczyć. Polscy pracodawcy konkurują bowiem z zarobkami, jakie mogą zaproponować nasi zachodni i południowi sąsiedzi (szacuje się, że na Słowacji i w Czechach są one wyższe o około 10-15 proc.). Stąd istotne są benefity pozapłacowe, jakie oferują pracodawcy.

- Ukraińcy decydują się na emigrację głównie z powodów ekonomicznych. Zarabiają, by podnieść jakość nie tylko swojego życia, ale także swoich najbliższych, którzy zostali na Ukrainie. Z tego powodu ważne są dla nich benefity, które pozwalają im możliwie jak najwięcej zaoszczędzić. Ze względu na niedobory siły roboczej na rynku pracy oraz na wyższe wynagrodzenia za granicą powinni w możliwie jak największym stopniu dopasować benefity pozapłacowe do oczekiwań swoich pracowników, by zatrzymać ich na dłużej – komentuje Tomasz Dudek, dyrektor OTTO Work Force Polska.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Kuszenie przez benefity sposobem na zatrzymanie Ukraińców w Polsce

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • arek 2019-10-31 15:34:59

  wyjezdzalem z otto do amsterdamu zapewniaja transport i zakwaterowanie

 • metiu 2019-10-31 12:25:08

  arek tak? a wyjezdzales przez jakas agencje czy sam szukales pracy?

 • arek 2019-10-30 16:28:40

  mogą tez wyjechac do holandi tam tez sie dobrze zyje

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA