PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

PE chce ograniczyć eksploatację pracowników fabryk odzieżowych

  • Autor: PAP/JS
  • 27 kwi 2017 20:41

Parlament Europejski wezwał Komisję do ustanowienia unijnych przepisów, które będą zobowiązywały dostawców tekstyliów i odzieży do przestrzegania praw pracowników. Pomoże to zapobiegać takim tragediom jak zawalenie się fabryki odzieży Rana Plaza w Bangladeszu.

PE chce ograniczyć eksploatację pracowników fabryk odzieżowych
Europosłowie zagłosowali za przyjęciem przepisów chroniących pracowników branży odzieżowej podczas sesji plenarnej PE w Brukseli. (Fot. Flickr)
REKLAMA

• Eurodeputowani chcą także zwiększania świadomości unijnych konsumentów co do tego, skąd pochodzą i jak produkowane są ich ubrania.

• Metodą ma być m.in. wprowadzenie oznakowania ubrań produkowanych np. z poszanowaniem praw człowieka.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Zdaniem PE wyraźne oznakowanie będzie miało korzystny "społeczny wpływ na produkcję".

Europosłowie zagłosowali za przyjęciem przepisów chroniących pracowników branży odzieżowej podczas sesji plenarnej PE w Brukseli.

"Pracownicy przemysłu odzieżowego na świecie, z których większość to kobiety i dzieci, cierpią z powodu długich godzin pracy, niskich prac, niepewności, przemocy oraz niebezpiecznych warunków pracy. Te praktyki szkodzą także branży odzieżowej w UE, ponieważ prowadzą do dumpingu społecznego, czyli łamania i omijania praw pracowniczych" - tłumaczyli eurodeputowani podczas debaty poprzedzającej głosowanie.

Dlatego europosłowie wezwali Komisję Europejską do przygotowania serii propozycji legislacyjnych, takich jak np. obowiązkowe zasady zachowania należytej staranności według wytycznych OECD (czyli zasad i praktyk przyjętych zwyczajowo przez firmy operujące w ramach Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju), dla krajów-producentów ubrań na rynek UE. Podobne wytyczne obowiązują np. przedsiębiorstwa zaangażowane w wydobycie tzw. krwawych minerałów, czyli np. koltanu wydobywanego masowo w Kongu.

Zdaniem europosłów zwłaszcza kraje z preferencyjnym dostępem do rynku unijnego powinny zobowiązać się do przestrzegania praw swoich pracowników, a także położyć nacisk na zrównoważoną produkcję. Z drugiej strony także państwa członkowskie w relacji z dostawcami tekstyliów z innych państw powinny promować praktyki gwarantujące prawa pracownicze. Eurodeputowani chcą także zwiększania świadomości unijnych konsumentów co do tego, skąd pochodzą i jak produkowane są ich ubrania. Metodą ma być m.in. wprowadzenie oznakowania ubrań produkowanych np. z poszanowaniem praw człowieka. Zdaniem PE wyraźne oznakowanie będzie miało korzystny "społeczny wpływ na produkcję".

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PE chce ograniczyć eksploatację pracowników fabryk odzieżowych

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA