565 wniosków na kwotę ponad 162,3 mln zł złożyli przedsiębiorcy w zakończonym ostatnim naborze do programu „Bony na innowacje dla MŚP” - poinformowała w poniedziałek Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

- Ci, którzy zakwalifikują się do konkursu dostają konkretną pomoc i mogą wdrożyć swoje pomysły. To szansa dla nich i dla całej gospodarki - powiedział wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.
- Program jest podzielony na dwa etapy. Pierwszy z nich - usługowy - umożliwia opracowanie nowego lub znacząco ulepszonego produktu, technologii lub projektu wzorniczego poprzez zakup usług badawczo-rozwojowych od jednostek naukowych.
- Pomyślne ukończenie tego etapu daje możliwość ubiegania się o dofinansowanie na wdrożenie pomysłu na innowację technologiczną w ramach drugiego etapu - inwestycyjnego.
"Ten program otwiera drzwi do rozwoju firmom, które mają innowacyjne pomysły, ale nie mają funduszy na ich realizację. Ci, którzy zakwalifikują się do konkursu dostają konkretną pomoc i mogą wdrożyć swoje pomysły. To szansa dla nich i dla całej gospodarki" - powiedział wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Dodał, że im bardziej innowacyjny biznes, tym większe możliwości rozwoju społeczeństwa.
Program "Bony na innowacje dla MŚP" jest podzielony na dwa etapy. Pierwszy z nich - usługowy - umożliwia opracowanie nowego lub znacząco ulepszonego produktu, technologii lub projektu wzorniczego poprzez zakup usług badawczo-rozwojowych od jednostek naukowych. Pomyślne ukończenie tego etapu daje możliwość ubiegania się o dofinansowanie na wdrożenie pomysłu na innowację technologiczną w ramach drugiego etapu - inwestycyjnego - czytamy.
Agencja wskazała, że równolegle trwają konkursy na dofinansowanie projektów, które realizują rządowy program Dostępność Plus. W tym wypadku szanse na dofinansowanie mają innowacje produktowe, które ułatwią codzienne funkcjonowanie osób z różnymi rodzajami ograniczeń, w tym np. seniorów, osób niepełnosprawnych, dużych rodzin.
Jak zaznaczyła wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, w sektorze MŚP jest duży potencjał, do którego wydobycia często potrzebne są fundusze. "Według ostatniej edycji raportu opracowanego przez PARP (Raport o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce) już co piąte polskie przedsiębiorstwo wdraża innowacje. Chcemy, aby z roku na rok ta liczba wzrastała, dlatego pieniądze krajowe i unijne inwestujemy w nabory, dzięki którym przedsiębiorcy mogą otrzymać fundusze na opracowanie czy zakup innowacji" - dodała.

KOMENTARZE (0)