PARTNERZY PORTALU

Papież do Kurii Rzymskiej: trzeba pracować bez protekcji i kumoterstwa

  • Autor: PAP/PSZ
  • 23 gru 2021 12:13

Papież Franciszek oznajmił w czwartek, 23 grudnia, kardynałom i biskupom z Kurii Rzymskiej, że nie można spędzić życia, chowając się za społecznym uznaniem. Przypominał o potrzebie pokory i ubóstwa, przestrzegał przed pychą i utratą kontaktu z ludem Bożym. Jak dodał, Kuria musi pracować "w sposób przejrzysty, bez protekcji i kumoterstwa".

Papież do Kurii Rzymskiej: trzeba pracować bez protekcji i kumoterstwa
Papież Franciszek szykuje reformę Kurii Rzymskiej (fot. Riccardo De Luca - Update / Shuttersock.com)
REKLAMA
  • Papież mówił także, że klerykalizm jako pokusa "wdziera się codziennie między nas, zawsze każe nam myśleć o Bogu, który przemawia tylko do niektórych, podczas gdy inni muszą jedynie słuchać i wypełniać polecenia".
  • Franciszek, który ze swymi doradcami przygotowuje reformę Kurii Rzymskiej, oświadczył: "organizacja, którą musimy wdrożyć, nie ma charakteru korporacyjnego, lecz ewangeliczny".
  • Apelował o to, by styl pracy w Kurii Rzymskiej wyznaczały słowa: uczestnictwo, komunia i misja. Przestrzegał przed zmowami, które prowadzą do "podziałów, frakcji" i tworzenia wrogów.

Podczas przedświątecznego spotkania w Watykanie papież wskazywał w przemówieniu, że tajemnica Bożego Narodzenia jest "tajemnicą Boga, który przychodzi na świat drogą pokory".

"Boże Narodzenie to czas, w którym każdy z nas musi mieć odwagę, aby zdjąć swoją zbroję, zrzucić z siebie szaty pełnionej roli, uznania społecznego, blasku chwały tego świata i podjąć jego pokorę" - stwierdził.

Wyjaśnił następne: "Zdjąwszy nasze szaty, prerogatywy, role i tytuły, wszyscy jesteśmy trędowatymi, którzy potrzebują uzdrowienia".

Franciszek zwrócił uwagę na pokusę zjawiska "światowości", która przykryta jest "naszą rolą, liturgią, doktryną, religijnością".

Przywołał swoje słowa z adhortacji "Radość Ewangelii": "Umacnia się próżna chwała tych, którzy zadowalają się posiadaniem jakiejś władzy i wolą być raczej generałami pokonanych wojsk niż zwykłymi żołnierzami nadal walczącego oddziału".

"Ileż razy marzymy o planach apostolskich ekspansjonistycznych, drobiazgowych i dobrze nakreślonych, typowych dla przegranych generałów. W ten sposób przekreślamy naszą historię Kościoła, która jest chwalebna jako historia ofiar, nadziei, codziennej walki, życia spędzonego na służbie, wytrwałości w żmudnej pracy" - dodał.

"Tymczasem zabawiamy się chełpliwie, rozmawiając o tym, co się powinno robić" - skonstatował papież, ostrzegając, że w ten sposób traci się kontakt z rzeczywistością ludu wiernych.

Bez pokory, bez ponownego odkrycia właściwej relacji ze swoimi korzeniami "jesteśmy chorzy i skazani na zniknięcie" i "nie możemy spotkać naszego bliźniego, brata i siostry, żyjących obok nas"- powiedział.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Papież do Kurii Rzymskiej: trzeba pracować bez protekcji i kumoterstwa

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Mmm 2021-12-24 08:12:35

    BERGOLIO. to SZATAN WCIELONY !!!!

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA