×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Pandemia uwypukliła plusy pracowników 50 plus

Rośnie świadomość wartości, jaka stoi za doświadczonymi pracownikami. Aż 6 na 10 respondentów Pracuj.pl uważa, że pracodawcy powinni bardziej dbać o "ludzi z załogi" po 50. roku życia, niż robią to obecnie.

Pandemia uwypukliła plusy pracowników 50 plus
Bardzo ważne dla rozwoju firm jest, by wykorzystać doświadczenie i wiedzę starszych pracowników do harmonijnego rozwoju młodszych talentów. (Fot. shutterstock)
REKLAMA
 • Grupa Pracuj.pl zbadała, jak nasz styl życia, osobowość czy hobby wpływają na jakość pracy. Jednym z aspektów, który wzięto pod uwagę, był wiek pracowników.
 • Wyniki raportu "Zawodowy styl życia. Oblicza pracy Polaków" wskazują, że zarówno pracodawcy, jak i pracownicy mają coraz większą świadomość wartości osób 50 plus.
 • Ale jest jeszcze wiele do zrobienia, aby trudna sytuacja zawodowa pracowników zbliżających się do wieku emerytalnego, była coraz lepsza.

Jak wynika z raportu Pracuj.pl, 6 na 10 badanych uważa, że pracodawcy powinni bardziej niż obecnie dbać o pracowników po 50. roku życia. Zdaniem ekspertów firmy rekrutacyjnej opinia ta obrazuje świadomość wśród większości badanych Polaków, dotyczącą trudnej sytuacji osób zbliżających się do wieku emerytalnego na rynku pracy.

Tacy pracownicy mają wiele zawodowych plusów. Te najważniejsze? Wysoki poziom wykonywanej pracy (58 proc.), a także gotowość do dzielenia się wiedzą i doświadczeniem z młodszymi pracownikami (57 proc.). Badani przez Pracuj.pl mówili też o dużej lojalności osób w starszym wieku wobec obecnych pracodawców (54 proc.).

Okazuje się, że 27 proc. pracowników 50+ odnosi się pozytywnie do perspektywy pracy w przyszłości w innym zawodzie niż obecny, jeszcze mniej skłonnych jest do opuszczenia pracodawcy. Mając do wyboru zmianę miejsca pracy lub zmianę posiadanych kwalifikacji, aż 66 proc. baby boomers zdecydowałoby się na drugą ze wskazanych opcji.

Czytaj więcej: Jak zdaniem Polaków styl życia wpływa na pracę

- Starsi pracownicy są skłonni rzadziej do zmiany pracy od młodych. Lojalność generacji X i baby boomersów to wartość, która na rynku pracy staje się coraz mniej powszechna. W obliczu rosnącej rotacji kadr warto się zastanowić, w jaki sposób promować ich postawy. Pracownicy 40+ czy nawet osoby w wieku emerytalnym, które są pracownikami firm od dawna, to często dobre przykłady potencjału przedsiębiorstwa jako miejsca rozwoju zawodowego na wiele lat - komentuje Łukasz Marciniak, dyrektor ds. rozwoju sprzedaży w Grupie Pracuj.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (18)

Do artykułu: Pandemia uwypukliła plusy pracowników 50 plus
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Himen 2020-08-15 12:21:39

  Realia są inne. Po przekroczeniu 50tki mając 26 lat doświadczenia, CV na sześć stron, pracowałem na całym świecie, władam trzema obcymi językami. I co jestem wg paniuś HR które ledwo psychologię skończyły postrzegany jako osoba o za wysokich kwalifikacjach i w Polsce pracy dla mnie nie ma. Januszexy takich pracowników nie potrzebują!

 • Goska 2020-08-05 10:51:54

  Pracownikow 50+ to raczej gnebia niz doceniaja .to my musimy podporzadkowac sie mlodym ciagle zmeczonym ludziom i slyszymy robic bo nam duzo do emerytury nie zostalo a oni musza tyle lat pracowac .takie maja rozeznanie przeciez mysmy te lata pracy sobie wypracowalismy

 • 46 lp 2020-08-05 07:47:55

  Jeszcze 4 lata do emerytury, myślę że dożyję. Natomiast wiedzę zabiorę do grobu. A to dlatego, że za komuny byłbym już na emeryturze, ale w demokracji jestem niewolnikiem, bo tak chce rząd. Nie ma emerytur stażowych, tylko wybrańcy maja prawo odpoczywać w wieku 45 lat ( policja, wojsko itp) ja mam więcej lat pracy, niż oni lat życia. To jest prawo i sprawiedliwość ? Czuję się niewolnikiem we własnym kraju.

 • Marta 2020-07-27 09:45:49

  Piszmy do Prezydenta swoje troski, obawy, żal, gdzie obiecana ustawa. To co tu piszemy wysyłajmy do Prezydenta listy@prezydent.pl. UPOMINAJMY SIĘ. PISZCIE PROSZĘ

 • Stefan 60+ 2020-07-27 09:26:58

  Prawda jest bolesna. Gdy w marcu ogłoszono w mojej firmie pandemię wszyscy młodzi pouciekali na zasiłki opiekuńcze i L4. Zostali tylko 50+ i 60+ bo firma funkcjonowała dalej i to na zwiększonych obrotach. My starzy narażaliśmy się na koronawirusa a młodzi do dzisiaj piją chłodne piwko przy grilach. Przed pandemią też im się robić nie chciało i to jest najbardziej przykre, że starych ludzi zatrudnia się do najcięższych robót gdy już sił nie mają pracować. Ja już 45 lat pracuję a te młode już po roku są zmęczone i tylko się oglądają by stary zrobił za nich robotę.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA