PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Pandemia koronawirusa najmocniej uderzyła w usługi i mikrofirmy

  • Autor: PAP/PSZ
  • 9 kwi 2020 7:13

Najdotkliwiej skutki pandemii odczuwa sektor usług, gdzie 63 proc. podmiotów zanotowało w marcu niższą sprzedaż. Pod kątem wielkości firmy, w najgorszej kondycji są mikrofirmy - 7 na 10 zadeklarowało spadek przychodów - oznajmił Jakub Sawulski z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Pandemia koronawirusa najmocniej uderzyła w usługi i mikrofirmy
Z sektora usług płyną fatalne dane (fot. Shutterstock, Inc.)
REKLAMA
  • Z badania wynika, że w marcu 57 proc. przedsiębiorstw odnotowało spadek przychodów w porównaniu z sytuacją z lutego.
  • Z kolei 62 proc. firm deklaruje spadek popytu na ich produkty i usługi.
  • Natomiast 20 proc. firm odczuło ubytek kadr ze względu na zwolnienia na opiekę nad dziećmi.

"Pandemia koronawirusa i związane z nią ograniczenia są głównym czynnikiem oddziałującym na kondycję przedsiębiorstw i rynek pracy już od niemal miesiąca. Istotne ograniczenia aktywności gospodarczej są coraz mocniej odczuwane przez firmy" - stwierdził Jakub Sawulski.

Ekonomista dodał, że w marcu niemal 50 tys. firm złożyło wniosek o zawieszenie działalności gospodarczej, czyli średnio dwukrotnie więcej niż w poprzednich miesiącach. "Rekordowe były dwa ostatnie dni marca, kiedy aż 15 tys. firm złożyło taki wniosek" - ocenił przedstawiciel Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Polski Instytut Ekonomiczny zbadał, w pierwszych dniach kwietnia, jak firmy radzą sobie z przestojem oraz jakie działania planują wdrożyć w najbliższych tygodniach. "Według badania PIE, w marcu 57 proc. przedsiębiorstw odnotowało spadek przychodów w porównaniu z sytuacją z lutego" - stwierdził Sawulski.

Dodał, że w największym stopniu ucierpiał sektor usługowy, gdzie 63 proc. firm zanotowało mniejszą wartość sprzedaży. "Niewiele lepiej jest w sektorach handlu i produkcji, gdzie odpowiednio 55 proc. i 49 proc. przedsiębiorstw doświadczyło spadku przychodów" - powiedział Sawulski.

"Jeśli chodzi o wielkość firm, które najdotkliwiej odczuwają skutki ograniczenia aktywności gospodarczej w związku z pandemią, to trzeba tu wymienić mikrofirmy, wśród których aż 7 na 10 zadeklarowało spadek przychodów" - mówił ekspert.

Sawulski powiedział, że 62 proc. firm deklaruje spadek popytu na ich produkty i usługi. "Największego spadku popytu doświadczają mikrofirmy (71 proc.), w dalszej kolejności małe firmy (69 proc.), a następnie średnie (48 proc.) i duże (46 proc.). Jeżeli chodzi o typ działalności, to spadek popytu jest najbardziej widoczny w usługach (68 proc.), a następnie w handlu i produkcji (odpowiednio 56 i 55 proc)" - dodał.

Ekonommista powiedział, że ta sytuacja rzutuje na kondycję finansową przedsiębiorstw. "Ponad 25 proc. spośród nich deklaruje, że dysponuje zapasami finansowymi pozwalającymi przetrwać dłużej niż kwartał. Jednak aż 18 proc. firm nie ma żadnych rezerw, a niemal jedna trzecia jest w stanie przetrwać góra dwa miesiące" - ocenił.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pandemia koronawirusa najmocniej uderzyła w usługi i mikrofirmy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA