×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Pakiet mobilności, wzrost płacy minimalnej i brak kadr. Transport w tym roku nie odetchnie

  • Karolina Markowska
    km
  • 14 lut 2023 20:00

2023 rok nie zapowiada się tak „rewolucyjnie” dla branży transportowej pod względem wynagrodzeń jak rok poprzedni, jednak to nie oznacza, że będzie spokojnie. Od 1 stycznia stawka przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia kierowcy wzrosła o ponad 1000 zł.

Pakiet mobilności, wzrost płacy minimalnej i brak kadr. Transport w tym roku nie odetchnie
Przewoźnicy od stycznia tego roku muszą się liczyć z dalszym wzrostem kosztów prowadzenia działalności w transporcie (fot. Josiah Farrow/Unsplash)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • - Przewoźnicy od stycznia tego roku muszą się liczyć z dalszym wzrostem kosztów prowadzenia działalności w transporcie międzynarodowym, który związany jest z podniesieniem stawki prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia - wyjaśnia Łukasz Włoch, ekspert Grupy Inelo.
  • W ubiegłym roku było to 5922 zł brutto, w 2023 jest to 6935 zł brutto.
  • Podwyżka minimalnej płacy będzie miała większy wpływ na wynagrodzenia kierowców krajowych, których nie dotyczą zmiany wynikające z tzw. pakietu mobilności.

2 lutego minął rok od wprowadzenia tzw. drugiej transzy pakietu mobilności. Najważniejsza zmiana, jaką wprowadziły rozwiązania, to obowiązek naliczania kierowcom polskich firm pracującym w ruchu międzynarodowym na Zachodzie płac co najmniej równych płacom kierowców miejscowych. 

Jak podkreślają eksperci, system naliczania wynagrodzeń kierowców jest bardzo skomplikowany. W uproszczeniu: od wynagrodzenia brutto naliczanego według zachodnich stawek odlicza się wartość diet za czas, który kierowca przepracował w danym kraju. Otrzymana w ten sposób kwota podlega ozusowaniu, ale z zastrzeżeniem, że nie może być niższa niż prognozowane przeciętne wynagrodzenie w gospodarce w danym roku (jeśli kierowca wypracował więcej).

W ubiegłym roku było to 5922 zł brutto. W 2023 r. jest to 6935 zł brutto. Podniesienie stawki przeciętnego, prognozowanego wynagrodzenia kierowcy może oznaczać wzrost składek na ubezpieczenie społeczne nawet o 17 proc. I to pierwsze wyzwanie, z jakim dziś poradzić muszą sobie firmy z branży TSL.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pakiet mobilności, wzrost płacy minimalnej i brak kadr. Transport w tym roku nie odetchnie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA