PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Oto największe wyzwania liderów firm i działów HR

Aż 82 proc. respondentów jest świadomych wyzwań, jakie staną przed liderami w XXI w. Dla tych osób te wymagania wymuszą nowe umiejętności, które pozwolą osiągnąć sukces przez firmę - wynika z raportu firmy doradczej Deloitte „Global Human Capital Trends 2019”.

  • Gabriel Paździor
    GP
  • 6 cze 2019 13:24
Oto największe wyzwania liderów firm i działów HR
Polska wciąż uczy się technologii. Jedynie 21 proc. respondentów badania Deloitte deklaruje, że jest choćby częściowo gotowych do wykorzystania technologii w miejscu pracy. (fot. pixabay.com)
REKLAMA
  • W ocenie firmy doradczej niebawem będziemy świadkami "wysypu" różnych, nowych form współpracy przedsiębiorstw z pracownikami i specjalistami.
  • Po części te zmiany będą wynikiem uelastyczniania stosunku pracy a po części wchodzeniem w gospodarkę rozwiązań automatyzacji, robotyzacji i sztucznej inteligencji.
  • W związku z powyższymi powodami eksperci Deloitte są przekonani, że kadry i firmy będą musiały w niedalekiej przyszłości przygotować się na duże inwestycje w edukację i doszkalanie pracowników.

Zmiany technologiczne, gospodarcze i społeczne odciskają swoje piętno na biznesie. Nowoczesna firma, by się przebić, musi wyjść poza swoje pierwotne cele, skoncentrowane na wyniku finansowym. W centrum jej strategii powinien znaleźć się człowiek. Dla przedsiębiorstwa 4.0 jest on równie ważny co zysk.

Jak wynika z raportu firmy doradczej Deloitte „Global Human Capital Trends 2019” choć 82 proc. respondentów w Polsce uznało potrzebę poprawy „doświadczenia pracownika” za ważną, to jedynie połowa deklaruje, że skutecznie lub bardzo skutecznie tworzy miejsca pracy, które mają znaczenie i sens dla pracowników. Natomiast ci, którzy zdecydowali się na nowy model zarządzania, a więc na prowadzenie odpowiedzialnego biznesu 4.0, zauważyli, że pozytywnie wpłynęło to na wyniki finansowe firmy.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W ramach dziewiątej edycji raportu ankietę wypełniło niemal 10 tys. respondentów z 119 krajów, w tym także z Polski. Eksperci wyodrębnili 10 trendów w trzech kategoriach: przyszłości firmy, pracownika i obszaru HR, które będą kształtowały biznes w najbliższych latach.

Czytaj też: Sztuczna inteligencja przepisem na konkurencyjną gospodarkę i ciekawy zawód

Trend z USA zobaczymy na całym świecie?

Do roku 2020 liczba osób, prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą w USA wzrośnie trzykrotnie i wyniesie 42 mln. Zgodnie z szacunkami Indeksu Przedsiębiorczości 2019, w Polsce przybywa średnio 916 jednoosobowych firm dziennie. Elastyczne formy zatrudnienia jako ważną lub bardzo ważną kwestię uznała ponad jedna czwarta badanych w Polsce (28 proc.).

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Oto największe wyzwania liderów firm i działów HR

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA