PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Oto największe wyzwania dla branży transportowej

  • Autor: PAP/AT
  • 28 lis 2019 14:47

Wśród największych wyzwań dla branży transportowej w najbliższym czasie są niekorzystne zmiany regulacyjne - tzw. Pakiet Mobilności, polityka środowiskowa, preferująca przewozy kolejowe kosztem transportu drogowego, a także niedobór pracowników wymuszający wzrost płac, co z kolei uderza w dotychczasową przewagę konkurencyjną polskich firm - wynika z raportu "Nadchodzi czas zawirowań. Jak poradzi sobie z nimi polska branża transportowa?" Banku Pekao.

Oto największe wyzwania dla branży transportowej
Adobe Stock
REKLAMA
  • Niezależnie od "bezsprzecznych" sukcesów, jakie branża transportowa odniosła w ostatnich latach, należy ona do tych sektorów gospodarki, które najpoważniej mogą odczuć zmiany zachodzące w ich krajowym i międzynarodowym otoczeniu regulacyjnym, gospodarczym i technologicznym - zaznaczył ekspert z Biura Analiz Makroekonomicznych banku i autor raportu Paweł Kowalski.
  • Jak podkreśla Kowalski, mimo istotnych wyzwań polska branża transportowa będzie w najbliższych latach odnotowywać wzrost popytu na swoje usługi.
  • W optymistycznym scenariuszu obroty polskich firm z branży transportowo-logistycznej w horyzoncie do 2030 r. mogą rosnąć o ok. 4-5 proc. rocznie. W wariancie pesymistycznym może to być ok. 2-3 proc. rocznie. - wynika z raportu.

W opublikowanym przez Bank Pekao raporcie pt. "Nadchodzi czas zawirowań. Jak poradzi sobie z nimi polska branża transportowa?" wskazano, że polski sektor transportowo-logistyczny jest jedną z najbardziej dynamicznych gałęzi polskiej gospodarki. "Od początku XXI wieku był on drugą najszybciej rozwijającą się branżą pod względem wytwarzanej wartości dodanej brutto - ponad 8 proc. średniorocznie, co jest dwa razy lepszym wynikiem niż średnia dla Unii Europejskiej, wynosząca niewiele ponad 3 proc." - czytamy.

Jak zaznaczył ekspert z Biura Analiz Makroekonomicznych banku i autor raportu Paweł Kowalski, niezależnie od "bezsprzecznych" sukcesów, jakie branża transportowa odniosła w ostatnich latach, należy ona do tych sektorów gospodarki, które najpoważniej mogą odczuć zmiany zachodzące w ich krajowym i międzynarodowym otoczeniu regulacyjnym, gospodarczym i technologicznym. "Niektóre z tych zmian mają wręcz rewolucyjny charakter i mogą zasadniczo wpłynąć na warunki gry. Co ważne, z punktu widzenia polskich firm niekoniecznie muszą to być zmiany na lepsze" - wskazał.

Czytaj też: Branża transportowa przed poważnym kryzysem

Wśród największych wyzwań dla branży analitycy Banku Pekao wymieniają m.in. niekorzystne zmiany regulacyjne - tzw. Pakiet Mobilności oraz politykę środowiskową, preferującą przewozy kolejowe kosztem transportu drogowego. Istotnym wyzwaniem dla branży jest również niedobór pracowników wymuszający wzrost płac, co z kolei uderza w dotychczasową przewagę konkurencyjną polskich firm.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Oto największe wyzwania dla branży transportowej

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Ulka 2021-10-08 18:19:02

    Jak dla mnie dużym wyzwaniem branży transportowej jest bezpieczeństwo. Co myślicie o safewayfx2 ?

REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA